Pasažérka

recenze

Pasažérka (2016) 4 z 5 / Ivett7
Pasažérka

Etta se právě připravuje na jednu z nejdůležitějších událostí svého života, které věnovala veškerý volný čas - na svůj houslový debut, když se jí celý život otočí o 360 stupňů. Nějakým záhadným způsobem se ocitá na lodi v 18. století a je pořádně zmatená. Od Sophie, která ji do této doby dostala, se dozvídá, že je stejně jako její matka cestovatelkou a právě teď je na cestě k Cyrusu Ironwoodovi, který po ní bude něco chtít. Na lodi se Etta seznamuje s Nicholasem, který má dopravení dívek k Ironwoodovi na starosti, a který ji ihned zaujme. Ironwood od Etty požaduje, aby pro něj pomocí cestování a dopisu od její matky našla astroláb, který dokáže vytvářet průchody do času a který její matka někde ukryla, jinak Ettinu matku zabije. Etta sice přistoupí na dohodu, ale v duchu s astrolábem plánuje něco jiného. Obzvlášť po tom, co se od Nicholase dozvěděla, co má Ironwood za lubem. A tak se s Nicholasem vydává za dobrodružnou cestu za astrolábem, na které se spolu stále více sbližují a při které se může stát a změnit cokoliv.

Pasažérka zažila při vydání jak v zahraničí, tak u nás obrovský boom. Já měla dojem, že jsou všichni z knihy nadšení, ale po podrobnějším zkoumání jsem našla i zklamané recenze. Tím víc jsem byla zvědavá na to, jaký názor budu mít po přečtení já. Vyloženě jsem se nemohla dočkat, až si ji konečně přečtu, protože i ta nádherná obálka pro mě byla jako magnet. A nyní po přečtení můžu říct, že tahle kniha je vážně boží.

Cokoliv s cestováním časem jako bych už předem milovala. Tento prvek mě v knihách ani ve filmech nikdy nepřestane bavit. A v Pasažérce bylo cestování zvládnuto bravurně. Celý svět si autorka vymyslela naprosto perfektně, do nejmenších detailů, které nás v průběhu knihy nepřestávaly překvapovat. Neskutečně mě bavilo, jak se Etta a později i Nicholas přizpůsobovali vždy době, do které přicestovaly a ačkoliv to nebylo to nejpodstatnější, ukázali nám při své cestě i některé památky a zajímavá místa. A upřímně doufám, že v druhém díle vycestujeme i do budoucnosti, protože se už teď těším na to, jak bude Nicholas ze všech těch technologických vymožeností úplně paf.

Jediný důvod, proč jsem knize z hodnocení strhla jeden bod, je ten, že jsem se občas v knize trochu ztrácela. Trvalo mi, než jsem se do příběhu pořádně začetla, což ale u mě není až tak neobvyklé, nicméně občas mě některé části v knize trochu mátly. Celkový dojem mi to ale moc nezkazilo, nakonec jsem vždy všechno pochopila, ale je samozřejmé, že když se dostanete do úplně nového světa, chvíli potrvá, než se zorientujete. Každopádně dějově knize nemám co vytknout.

Co se týče milostné stránky knihy, ta mě úplně pohltila. Etta je sama o sobě velmi sympatická hrdinka, která si jde za svým a moc se mi líbí její kuráž. Ona se opravdu nebojí snad ničeho, jedině o někoho. U Nicholase je vidět, že za svůj mladý věk si prošel už lecčím a teď se chce prostě jen odpoutat od rodiny Ironwoodových, když mu do života vstoupí Etta. Nicméně jejich zamilovávání rozhodně nebyla úplná láska na první pohled. Jo, byli si sice sympatičtí, ale chvíli trvalo, než si konečně přiznali své city. Ale celý ten proces zamilovávání se a flirtování mě jako vždy opravdu bavil.

Ačkoliv si mnozí stěžují na spoustu popisných scén, já mám pocit, že se v knize pořád něco dělo. Ano, popisných scén tu bylo dost, ale mě to nějak nevadilo, obzvlášť, když často popisovaly úplně nové prostředí z historie. Ale všichni, kdo knihu četli, musí souhlasit s tím, že v knize bylo i hodně akce a pár doslova heartbreaking scén. Jak už bývá zvykem, skončila kniha poměrně napínavě a já jsem opravdu ráda, že druhý díl u nás vychází už co nevidět. Na pokračování jsem opravdu zvědavá a budu se modlit, ať Etta i Nicholas nějakým způsobem najdou své štěstí.

Blahona
22.07.2017

Moc hezká recenze. Já se na knihu také chystám, ale koupila jsem si ji na e-Reading a nemám žádnou kvalitní čtečku, jen mobil a špatně se mi to čte. Takže nakonec si asi počkám, až knihu budou mít v knihovně, ale je o ni pořád zájem, takže to vidím až na podzim:) Aspoň pak nebudu muset čekat dlouho, než vyjde druhý díl:).