Paní Encyklopedie

recenze

Český lidový a církevní rok (2015) / Lea47
Český lidový a církevní rok

Nová kniha Aleny Vondruškové je skutečně paní Encyklopedie. Je barevná, přehledná a lesklá. A rozhodně nemusíte mít strach, že je vhodná akorát tak pro všetečné babky kostelnice, které rády kontrolují panu faráři kázání. Věřte, že z listování touto knihou si téměř každý odnese nějakou tu novou znalost a se zaujetím se zastaví u některého z textů či fotky.

Sláva většiny současných bestsellerů pomine, zanikne v množství vydaných knih. Ale encyklopedie, to je záležitost dlouhodobější. Je nákladné ji vytvořit, a paradoxně i laik pozná, že ji nesestavil fundovaný autor. A paní Vondrušková je bezpochyby odbornicí na dané téma. Vystudovala historii a etnografii a napsala už řadu naučných knih o tradicích, zvycích či svátcích. Nemohu se ubránit představě, jak sedí v sobotu večer společně se svým manželem, taktéž známým autorem Vlastimilem Vondruškou, v obýváku a oba píší.

Český lidový a církevní rok je rozhodně knihou, která by neměla chybět v žádné české domácí knihovně. Málo kdo ji asi přečte na jeden zátah, ale budete se k ní vracet po celý rok. Je rozdělena na dvě základní části – Kalendárium a Křesťanské nebe.

Kalendárium má několik podkapitol dle ročních období. Velmi podrobně jsou samozřejmě rozebrány Vánoce a Velikonoce ale i poutě, dožínky či posvícení. Křesťanské nebe přináší podstatné informace o Ježíši, apoštolech, andělech a všech světcích.

Text je bohatě doplněn velkým množstvím fotografií a rámečků s přehledy informací. Pokud se vám nechce číst, stačí listovat. Fotografie zde mají velkou informační hodnotu.

Ať chceme nebo ne, minimálně vánoční a velikonoční svátky prožívá většina z nás. Tak proč nevědět jak vznikaly jednotlivé tradice či jak se slaví jinde ve světě. Rozhodně chci znát důvod, proč zpívám koledy, zdobím kraslice či jím svatomartinskou husu.

Zvyky jsme převzali od našich předků. Každý národ má jiné, mnohdy i pro cizince zcela nepochopitelné. Jen v rámci naší republiky je mnoho oblastí s rozdílným pojetím jednotlivých svátků. Je důležité si uvědomit, že právě tradice jsou kulturním a historickým bohatstvím a že nás určují jako národ. Dokud budeme uctívat tradice, budeme přežívat dál.

Nezbývá než paní Vondruškové poděkovat za krásnou a užitečnou knihu.