Pamäť je tajomstvo hlbšie ako temnota oceánov

recenze

Spomienky na budúcnosť (2019) / Lucia007
Pamäť je tajomstvo hlbšie ako temnota oceánov
Spomienky na budúcnosť je psychologická dráma o mužovi, ktorý stratil samého seba.
Marta Fartelová napísala naozaj pútavý príbeh, ktorému nechýbajú emócie a akurátna dávka humoru. Je to príbeh muža, ktorý takmer príde o život pri brutálnom útoku.

Keď sa Patrik po štyroch týždňoch preberie z bezvedomia, zistí, že jeho posledná spomienka je stará päť rokov. Je to, akoby mu niekto z pamäti vymazal kus života. Nespoznáva svoje deti, jeho manželka zostarla, ledva spoznáva vlastný domov, cíti sa dezorientovaný a zmätený.

„Čím sa človek odlišuje od zvieraťa, čím sa odlišuje od iného človeka? Výškou, váhou, farbou vlasov, pleti, očí, povahou? Možno. Ale najviac sa odlišuje svojím vlastným príbehom. A ten sa skladá zo spomienok. Prišiel som o kus vlastného príbehu, stratil časť samého seba.“

Strata pamäti však nepostihne len Patrika, ale aj celú jeho rodinu. Všetko, čo spolu prežili za dlhých päť rokov, zrazu zmizne v nenávratne a domov sa vracia úplne iný človek. Otec, ktorého si nepamätajú. Manžel, akého nepoznajú.

„Ľúbila si ma. Ľúbila si toho muža, ktorým som bol pred nehodou, ale ja som teraz niekto iný. A musím zistiť kto. Spolu s pamäťou som stratil aj samého seba, svoju identitu. Musím ju opäť nájsť alebo si ju vytvoriť.“

Vrátia sa Patrikovi spomienky?
Nájde opäť samého seba alebo si bude musieť zostaviť svoj nový príbeh?

Príbeh Spomienky na budúcnosť dokazuje, že pamäť je tajomstvo hlbšie ako temnota oceánov, ako povedal spisovateľ Rafi k Schami.
Občas sa stáva, že človek si nejaké obdobie svojho života jednoducho vymaže. Niekedy to môže byť deň, inokedy týždeň, ale môžu to byť aj roky. A niekedy prídeme o spomienky nie vlastnou vinou...
„Aj ja patrím medzi ľudí, ktorí si pamätajú málo, spomienky selektujú a niekedy aj upravujú, trpia spomienkovým optimizmom,“ tvrdí autorka. „Patrím medzi ľudí, pre ktorých je pamäť niekedy zákerný nepriateľ a občas zase výborný spojenec. Sama neviem, či je to výhoda, alebo nevýhoda, či je to hendikep, alebo spôsob obrany organizmu.“

kniha Spomienky na budúcnosť recenze