Oživovatel

recenze

Oživovatel (2014) 4 z 5 / Morsie
Oživovatel

Venku je čím dál tím krásněji a s tím mám i úměrně krásnou náladu. Tedy náladu na něco pochmurně pošmourného, co svou atmosférou dokonale podtrhne tohle roční období. Inu jsem to taková vnímavá bytost, která si v létě ráda přečte sluncem provoněný románek a na podzim – no, s chutí sáhne po thrilleru, ze kterého mrazí.

Asi taková byla moje představa, když jsem se tenhle týden vydávala do knihkupectví. A jako vždycky jsem měla strach, že nic neobjevím, že domů půjdu s prázdnou – přiznávám, mé peněžence by to prospělo. To se ale tentokrát nekonalo. Ihned, jak jsem vstoupila do sekce s thrillery a horory jsem ho uviděla – Oživovatele.

Jak se mi to nestává často, tohle byla láska na první pohled. Dostala mě obálka a dostal mě název. A když jsem pak přelétla anotaci, chtěla jsem se vdávat.

Mít tu možnost a ještě jednou si moct promluvit s mrtvými. To by byla věda! Nebo spíš zázrak. Jisté ovšem je, že už by nic nebylo takové, jako doposud.

Byl to den jako každý jiný, jen s tím rozdílem, že se roznesla zpráva o těch divných. O jedincích, kteří dokáží dotykem rozmluvit mrtvé – oživovatelé, reviveři. No dovedete si představit, jaký rozruch a nedůvěru tohle zjištění vyvolalo.

Existují lidé, co umí oživovat? To je snad sranda.

Ale nebyla a už je tomu dvanáct let, co se revivaři prvně objevili. Od té doby ušla společnost dlouhou cestu k jejich přijetí a v současnosti není nijak nenormální zahlédnout oživovatele na místě činu. Docela rychle se pro ně totiž našlo uplatnění ve forenzním vyšetřování. Protože nakonec co může být lepším usvědčujícím důkazem, než prohlášení samotné oběti?

A jedním z oživovatelů – jedním z nejlepších a ne-li nejlepším – je Jonah Miller. Dělá to od svých čtrnácti, od doby co tragicky přišel o matku. Má obrovský talent, je to třída a mistr svého oboru.

Proto jsou všichni značně rozhození, když jedno z běžných oživování neprobíhá zcela tradičně.

Nebo tedy Jonah to tak cítí. Totiž tentokrát pocítil něco, co ještě nikdy. Jakousi sílu, temnotu, něco nepatřičného, co ho sledovalo.

Byl to nepříjemný zážitek, ale všichni Jonahovi kolegové jsou za jedno, že Jonah prostě zkolaboval. Měl halucinace. To jednou dostihne každého oživovatele. Ani ten nejlepší se nemůže vymanit z vlivu emocí, které na něho při oživování přenáší oživovaný. Je to stresující a psychicky vyčerpávající, ale když si dá Jonah chvíli oraz, zase to bude jako při starém. Nebyl by prvním a rozhodně ne ani posledním.

Jenže Jonah ví, co cítil!

A pak, když je zabit Daniel Harker, novinář, který psal o oživovatelích od samého začátku, Jonahovi dochází, že se jedná o něco velkého.

A i když je novinářova smrt zprvu přisuzovaná skupině radikálů, kteří proti oživovatelům bojují jako proti kacířství, Harkerova dcera Annabel a Jonah jsou odhodlaní přijít celé věci na kloub. Chtějí odhalit pravdu. Pravdu, která zpřehází všechny Jonahovy morální kodexy.

Mluvila jsem tu o svatbě? No vážně, potřebuju svědka a družičky!

Oživovatel je prý autorovým debutem. To si sakra nastavil vysokou laťku a já jen doufám, že ji se svou další knížkou překoná. Oživovatel je totiž mistrná kombinace paranormálního horroru, tajemného thrilleru a klasické detektivky úhledně zabalená do jednoho strhujícího příběhu, který vás chytne od první stránky.

Jistě bych našla i nějaké mouchy, ale já nejsem hnidopich, a když mě něco chytne…

Skládám svoje komplimenty.