Osvícená hltka

recenze

Doktor Spánek (2014) / -Endy-
Osvícená hltka
Zlé (a realistické) jazyky tvrdí, že pokračování úspěšné knihy nebo úspěšného filmu bývají téměř vždy horší (amen to that). Doktor Spánek, navazující na kultovní horor Osvícení, se této otřepané frázi nijak nevymyká, což však neznamená, že je to špatná kniha. Vznikla pravděpodobně tak trochu z nostalgie a taky z nutnosti, ale hej! Vy přece chcete vědět, co bylo dál s tehdy 5letým osvíceným chlapcem! A protože zvědavosti neodolal ani King, nejsou další osudy Dannyho Torrance již déle předmětem čtenářské imaginace.

Z chlapce Dannyho se stal Dan. Má problémy s pitím, jako jeho otec, a v alkoholovém opojení dokáže být agresivní, jako jeho otec. Geny se holt nezapřou. Ale pořád je výjimečný. Jeho osvícení přetrvalo až do dospělého věku a on nyní pracuje v hospicu, kde jeho neobvyklé schopnosti pomáhají starým lidem v poklidu zemřít.
A taky jej kontaktuje dívka Abra, jejíž „nadání“ je ještě silnější než Danovo. Jdou po ní bytosti, které si říkají Pravý rod; cestují a bydlí v karavanech a vypadají jako lidé, ale žijí mnoho let a živí se osvícením dětí. Abra ho má více než kdokoliv, s kým se kdy setkali. Dan se rozhodne jí pomoct, i přestože ví, jaké zlo proti nim skutečně stojí.

Doktor Spánek není typický horor, což bohužel znamená i to, že se při čtení typicky nebojíte.
Kombinuje děsivé prvky v podobě „vysávání“ malých dětí s karavanovými nomády jakožto vykonavateli.
Kombinuje mrazivé vzpomínky na Danovu minulost s pouze poněkud neobvyklým dětstvím Abry Stoneové.
Dokáže vykreslit přemýšlení a pohnutky postav, ale samotné charaktery nejsou natolik silné a jejich jednání vás nechá při čtení klidnými. Už to pro vás není nebezpečné.

I přes stigma nálepky „pokračování“ veleúspěšného Osvícení se však jedná o ještě osvícenější hltku, která uspokojí zvědavé čtenáře pasoucí po relativně ukončených příbězích.

Komentáře (0)

kniha Doktor Spánek recenze