Osudy spojené nenávistí

recenze

Legenda (2013) / Kikina182
Osudy spojené nenávistí
June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí republiky a vždycky byla velmi nadaná. Vypadá to, že na ni čeká zářná budoucnost. Ovšem stejně tak jako je chytrá je také neovladatelná. Neustále se nudí a vymýšlí různé kousky, které ji přivádějí do malérů. Ale ve skutečnosti se jen snaží být stejně dobrá, jako je uprchlík Day, aby mohla dobře sloužit Republice. Jen nevolí zrovna nejlepší způsob.

Day naopak vyrůstal v jedné z nejchudších čtvrtí a nadání mnoho nepobral. Vlastně podle testů neměl vůbec přežít. Ale Day utekl a teď se protlouká životem, jak nejlépe dokáže. Už dávno mohl uprchnout někam daleko, ale je něco, co ho drží v Republice. Láska k jeho rodině, na kterou se snaží dávat pozor, i když je to on sám, kdo je hledaným zločincem.

Dva stejně staří lidé, z jiných světů. Dva lidé, kteří se nikdy neměli potkat. Ale jedna událost spojila jejich osudy nenávistí. A je jen otázkou času, kdo z nich dvou vyhraje hru na kočku a na myš.

Legenda od Marie Lu vyšla už před několika lety, ale popravdě mě nikdy nezaujala na tolik, abych se jí rozhodla zkusit. Ovšem nedávno se mi tato kniha dostala úplnou náhodou do rukou, a tak jsem neodolala a pustila se do ní.

Celá kniha je psána v ich formě, přičemž se pravidelně střídají pohledy hlavních hrdinů. Samotný styl psaní mě nijak neoslovil. Nedá se říct, že by byl nějak špatný, ale ani mě nijak nezaujal. Není to tak, že bych se do Legendy začetla na první stránce a pak ji až do poslední hltala, ale ani tak, že bych se u louskání této knihy neuvěřitelně nudila. Autorčin styl psaní jednoduše není ničím výjimečný, je obyčejný, normální. Neurazí, ale ani nezaujme.

Podobně jako se stylem psaní to je i s příběhem. Celé mi to přišlo takové příliš jednoduché a předvídatelné. Autorka sice měla zajímavý nápad, ale to zpracování nebylo skoro ničím originální. Není to tak, že by se mi příběh nelíbil, ale Legenda je takový ten průměrný typ knihy. Přečtete ji a příběh se vám docela líbí, ale dlouho vám v hlavě nezůstane. Není v něm nic moc výjimečného, a tak dříve nebo později splyne s ostatními obyčejnými knihami a udělá místo pro něco lepšího.

Nejlepší na téhle knize jsou pravděpodobně postavy. Autorka jim dala skutečnou hloubku, minulost a velkou škálu emocí. Tedy co se týká hlavních postav, ty vedlejší tam nebyly dost dlouho na to, aby zaujaly nějakou důležitější roli natož, aby se pitvaly jejich vlastnosti.

Ovšem s hlavními charaktery si autorka poradila vážně skvěle. Neměla jsem nejmenší problém se do jejich pocitů vžít a pochopit je. Velkým plusem je také to, že se nedržela toho, co obvykle vídám u podobných knih. Tedy, že jeden z hrdinů je nějak výraznější, silnější než ten druhý. V tomto případě si jak June, tak Day jsou rovni. Jen každý jiným způsobem.

Jak už jsem řekla, nejedná se o špatnou knihu. Pokud se nudíte a nevíte po čem sáhnout, tak neuškodí, když se podíváte na zoubek právě Legendě. Ale popravdě existují mnohem lepší knihy, a to i od samotné Marie Lu, které bych vám doporučila spíš než tuto.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Albatrosmedia - CooBoo.

kniha Legenda recenze