Osud přemyslovské královny

recenze

Eliška Přemyslovna - matka Otce vlasti (2015) 4 z 5 / Nagadir
Eliška Přemyslovna - matka Otce vlasti

Mladá Eliška Přemyslovna se po smrti svého otce a bratra rozhodne stát jeptiškou, zatímco českým zemím mezitím vládne Jindřich Korutanský a její sestra Anna. Bohužel Jindřichova vláda nedokáže udržet vzpurnou šlechtu na uzdě, a když hrozí že by na trůn usedl rod habsburský, je rozhodnuto. Eliška je zasnoubena s Janem Lucemburským a od té chvíle se bude muset potýkat nejen s těžkým osudem královny, ale také manželky a matky.

Autorčin styl je jednoduchý, nicméně místy se mi zdál občas poněkud strohý a zpočátku mi příliš nesedl. Jak jsem se ale dostávala dál a dál, uvědomila jsem si, že mi to vlastně až tak nevadí, protože mě příběh naprosto pohltil svou atmosférou. Kniha totiž není zaměřena na dobu, ale spíš na samotnou Elišku, její úděl v historii, její pocity a samozřejmě také těžkosti jejího života.

Samotná Eliška je velmi propracovanou postavou. Vyvíjí se a její charakter dosahuje jistých změn podle toho čeho všeho byla svědkem a s čím vším se musí vypořádat. Mimoto není bezchybná a proto je jednoduché se s jejím charakterem víceméně ztotožnit. Ostatní postavy zde také mají své místo od Jana Lucemburského, který se musel přiženit do země která mu byla naprosto cizí nebo Richenzy, z které se stala hned dvojí královská vdova. I když příběh není na vedlejší postavy zaměřen jejich osudy tím rozhodně nejsou ochuzeny.

Děj knihy nás provází Eliščiným životem, od dětství až do její smrti, skrz veškeré radosti i útrapy života a doby. Některé aspekty jsou zvládnuty lépe jiné méně, ale to hlavní, účel této knihy byl splněn. Konec ve kterém se Karel IV. vrací zpět do českých zemí byl totiž velmi emotivní a dojemný.

Závěrem, kniha je příjemnou poctou královně Elišce, ženě nad kterou mě hodiny dějepisu nikdy nedonutily nějak zvlášť přemýšlet, ale přitom byla velice důležitým článkem naší historie.

Děkuji nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku

Nagadir
22.10.2015

Reddy52: Bohužel od paní Vaňkové jsem zatím nic nečetla, takže nemohu posoudit, jinak chyba opravena...

Reddy52
20.10.2015

Autorka, Jaroslava Černá, při vší úctě, nedosahuje kvalit paní Ludmily Vaňkové.
Mimochodem - Jan Lucemburský se do Čech neprovdal, ale přiženil. Tolik k přečtené recenzi. Reddy 52