Osmnáct pod nulou

recenze

Osmnáct pod nulou (2019) / Morsie
Osmnáct pod nulou
Že já poslední dobou vždycky sáhnu po knížce, která je už několikátou v sérii. Ne že by to u Osmnácti pod nulou byla nějaká překážka, příběh dobře funguje i jako samostatná jednotka, ale mně to značně zatěžuje peněženku. Nespokojím se jen s jednou knihou z řady. To prostě nejde, to by bylo barbarství!

Osmnáct pod nulou, pro současné saharské teploty ideální titul knihy. A obálka vlastně taky. Působí to tak příjemně chladivě. No, příjemně. To asi zase ne, tajuplné stromy v mlze? Spíš značně znepokojivé.

A z dobrého důvodu, Ahnhemův příběh je děsivý, seversky mrazivý a do poslední stránky nervy drásající.

Když v Helsingborgu sjede auto z přístavního mola přímo do ledové vody, na první pohled se to zdá jasné - řidič nezvládl rychlou jízdu. No, tak docela jasné to není. Dle pitvy se prokáže, že nešťastník byl mrtvý dlouho před osudnou nehodou. Mrtvý a hluboce zamrazený.

Ehm, to asi není úplně běžné, že si šoupnete něčí mrtvolu na dva měsíce do mrazáku. Tedy Hannibal ví své, ale pro nás normální smrtelníky to není klasický obsah mrazáku. A je jedno, jestli je to někdo od vedle, a nebo jako v tomto případě, jeden z nejvlivnějších mužů Švédska. Počítačové hry jsou zkrátka těžký byznys.

A v tuto chvíli přichází pro mnohé starý známý Fabian Risk. Sympatický, chytrý detektiv, který má na svém kontě nejeden složitý případ. No tentokrát ho opět čeká oříšek. Náročné vyšetřování s mnoha nejasnými stopami, vodítky, která ho akorát svedou z cesty a spoustou slepých stop.

Aby toho ovšem nebylo málo, v Dánsku pátrá Dunja Hougaardová po skupině násilníků, kteří svoje brutální řádění natáčejí a uveřejňují na internetu. Stopy vedou do Helsingborgu. Že by byla spojitost mezi oběma případy?

Kdo na dva měsíce zmrazil tělo švédského boháče a proč ho nikdo ty dva měsíce nehledal? Jsou totiž svědci, kteří tvrdí, že Petra Briseho viděli jen pár dní před automobilovou nehodou. Má tedy tajné dvojče? Jedná se jenom o nějaký promyšlený zvrácený plán, nebo Brisemu někdo ukradl identitu? A kdo brutálně napadá bezdomovce, natáčí to a potom zveřejňuje? Stopy se scházejí, ale jedná se opravdu o jeden komplikovaný případ nebo jen náhodu?

To všechno musí Fabian Risk vyšetřit. A přitom nepřijít o rozum. A taky žít se svou manželkou a dospívajícími dětmi. Jo, nemá to hoch ani trochu jednoduché.

A já si celý jeho příběh, který je strhující od začátku až do konce, vychutnávala velkými porcemi. Vážně se mi líbí Ahnhemův styl psaní. Dokáže vás vtáhnout, dokáže vás vyděsit, přiměje vás přemýšlet a nedopustí, abyste knihu nechali dlouho rozečtenou.

Bavila mě psychologie a vyprofilování vraha. Je to rozhodně nevšední a to se v dnešní době hodně cení. Velice chytrý, do detailu propracovaný thriller, kterému nechybí ani kvalitní zpracování a forma.

Jak jsem psala úvodem, s knihami v sérii je to těžké. Nikdy vám nestačí jedna.

Komentáře (0)

kniha Osmnáct pod nulou recenze