Orginální nápad, ale....

recenze

Kukuřičný město: Zápisky z konce světa (2014) 3 z 5 / Jitulisko
Kukuřičný město: Zápisky z konce světa

Začínáme, jedeme na vlně pubertální a zcela hovorové vlně. Příběh „dějin“ nám vypráví Austin. Mladý kluk co rád kouří cigára s kamarádem Robbym a táhnou s sebou věčně skejty. Jen tak nenuceně, proč taky stát o to na nich jezdit, když je in už to, že je mají. A někdy na nich mohou skutečně i jet.

Austin chodí se Shann. Avšak jeho postoj je celkem zmatený. Má pocit, že je miluje oba, ji i Robbyho. Často se ve svých představách oddává fantazii nad oběma, nebrání se ani mixu nebo mutace různě složených aktérů. Je věčně „nadrženej“ a to ze všech různých situací. I těch, které by Vás nenapadli.

I když je příběh psán nenuceně hovorově, takovým tím puberťáckým slangem, tak mi dělalo problém se s tím srovnat. Evokovalo mi to představu kluků s pusou narvanou žvejkačkou a laxní mluvou napůl „huby“.

Příběh je často prolínám myšlenkami a skoky do minulosti. Během vyprávění o tom co právě dělají se odchýlí z „kurzu“ a začne povídat o tom, co se děje, v tu samou chvíli na jiném místě. Poté se zcela nenuceně vrátí k původnímu ději.

„Můj táta se jmenuje Erik Andrew Szerba. Jeho polský jméno je Arek Andrzej Szczerba. “ – Toto „uslyšíte“ často…

Ač jsem se snažila přijít tomuto stylu vyprávění a celkově stylu psaní na chuť, tak se mi to moc nepovedlo. Často se zde opakují stejné informace, jména a přezdívky vysvětluje nejednou. Úplně by stačilo napsat něco jednou, dvakrát.

Abych nebyla jen kritická, tak celkový příběh je velice nápaditý. Základem mi „vtloukl“ do hlavy, že neví jestli je gay a že ty kudlanky jsou prostě hnusný a chtějí jen dvě věci – sex a jídlo. Tyto dvě skutečnosti spolu s již zmíněným neustálým stavem „rajcovnosti“ nad jakoukoliv událostí, mi připadalo jako ústřední. Možná právě tím neustálým opakováním.

Je zde nemálo situací a konverzací, u kterých se zajisté pobavíte, svérázný humor je osvěžující. Hlavně v první polovině knihy. Komunikace mezi Austinem a Robbym je v různých rovinách, od zcela prapodivné, po vtipnou.

Děj jako takový, je až na malé odchylky celkem svižný. Prožíváte konec světa s našimi hrdiny pomocí Austinových dějinných zápisků, den za dnem, jako by jste byli sami aktéry. I když se to v první chvíli nezdá, tak všechny situace i vzpomínky mají svůj smysl. Z každé vyvodí něco, co pro něj má pak pádný smysl.

Pro starší čtenáře by mohla být kniha zajímavým výletem do pubertální mysli. Pro mladší zase cool příběh s cool lidmi.

Celkově tedy z mého pohledu pozitiva – nesporně originální a osobitý styl i příběh. Příjemná dávka humoru. Negativa – styl psaní a opakování jedné a tě samé věci, v nejednom případě.

„A to je celý. Chápete, ne?“

E kniha k zakoupení na Palmknhách ;)

Jitulisko.cz