Odvážíte se nahlédnout do Knihy bran?

recenze

Kniha bran (2020) / simona8126
Odvážíte se nahlédnout do Knihy bran?
Fantasy román pro mládež Petrademone s podtitulem Kniha bran přináší příběh o zdánlivě poklidném panství, kam po ztrátě rodičů přijíždí mladá Frida a kde se brzy začnou dít velice podivné věci…

První díl fantasy trilogie Petrademone z pera italského spisovatele Manlia Castagny vyšel v nakladatelství Bookmedia 28. února 2020. Tajuplnou obálku, jež upoutá na první pohled, vytvořila italská ilustrátorka Giulia Tomai.

Příběh s detektivními a hororovými prvky vypráví o mladé Fridě, která po smrti rodičů přijíždí na italské panství Petrademone, aby zde žila ve společnosti strýčka, tety a několika věrných border kolií. Frida se ze ztráty maminky a tatínka vzpamatovává jen těžko a zpočátku se do života na panství netouží příliš zapojovat. Pak ale uslyší zvláštní hlas, který ji přitahuje k velkému dubu na zahradě. Dozví se také, že psi z okolních městeček záhadně mizí, jako by je pohltila propast. Z mlhy se pak začnou vynořovat děsivá stvoření. Frida se bude muset pustit do nebezpečného pátrání, ale naštěstí na to nebude sama – brzy se jí podaří získat přátele v chytrých a veselých dvojčatech. Ani jeden z nich však zatím netuší, jak velké dobrodružství je vlastně čeká…

Petrademone ve mně svou čarovnou (tak trochu strašidelnou) obálkou a znepokojivou anotací zpočátku vyvolávalo jistá očekávání, ale nakonec mi dalo něco jiného. Něco svým způsobem příjemnějšího. Vstupovala jsem mezi stránky s očekáváním děsivého a drsného děje, který mi postaví chloupky do pozoru a od něhož se nebudu moci samým napětím odtrhnout. Ve skutečnosti jsem se stala součástí akčního, ale i vtipného dobrodružství. Frida a její kamarádi se dostávají do mnoha dramatických situací, ale nikdy je neopouští smysl pro trefné komentáře a zábavné hlášky (platí to zejména o hašteřivých dvojčatech), díky čemuž proniká do tísnivé atmosféry vždy drobet hřejivého světla.

Román obsahuje pro mládež velmi atraktivní ingredience, jako jsou paralelní světy, démonické bytosti, magické artefakty, neznámá a vzrušující místa… Zároveň zde však dostávají prostor i mnohem závažnější témata: ztráta rodičů, psychické týrání ze strany necitelné matky, vážná nemoc, nevysvětlitelné únosy psů, postižení vzbuzující předsudky atd.

Díky autorovu stylu vyprávění si čtenář užije napínavé momenty, působivé popisy prostředí i postav a propracované osobnosti čtyř přátel (k původní trojici se posléze připojí ještě jedna dívka), kteří si jistě získají srdce každého knihomola. Zásadní roli hrají také psi – z knížky přímo čiší láska ke čtyřnohým chlupáčům, kteří tu skutečně platí za nejlepší přátele člověka. Pokud tedy máte rádi příběhy o psech a zároveň vyprávění plná tajemství, hlavolamů a nadpřirozena, tohle je to pravé pro vás. Spojení fantasy a detektivky činí z románu atraktivní záležitost, která se čte svižně nejen díky samotnému námětu, nýbrž i zásluhou vcelku krátkých kapitol.

Nejedná se nicméně o nejoriginálnější dílo. Parta dětí, která bere věci do vlastních rukou; smrt rodičů; osiřelá hlavní hrdinka nucená žít s tetou a strýcem; záhadné panství v místě plném strašidelných příběhů; démoni a nestvůry z jiných světů, portály, zrcadla, magické kameny… Nelze se zbavit dojmu, že to všechno už tady několikrát bylo. Přesto může Petrademone leccos nabídnout, např. jedinečnou temnou atmosféru, sympatické přátelství mezi dětmi a jejich snahu pomáhat jeden druhému, vtipné pošťuchování rošťáckých dvojčat, skvěle vystižené emoce dívky postrádající rodiče.

Vzpomínky na mámu a tátu si Frida píše na papírky a ukládá do krabice. Tyto cenné střípky z minulosti se čas od času vynoří a nějakým způsobem dívce pomohou překonat náročné překážky nebo nastolit klid v rozbouřeném srdci. Jde o jednu z věcí, jež se mi na knize líbily nejvíce. Zaujaly mě rovněž občasné zmínky Čaroděje ze země Oz. Zatímco jeho autor Frank Baum si pro vstup do jiného světa vybral tornádo, Manlio Castagna zůstal ve své zemi a pro cestu do chladného a nehostinného světa Nevelhemu zvolil mohutný dub a kouzelnou knížku. V nepřátelské dimenzi budou Frida a její kamarádi potřebovat veškerou odvahu, aby přežili. Odhalí pravdu ukrytou v mlze?

Emotivní, hrozivý i humorný – takový je tedy román Petrademone vyprávějící nejen o velkém dobrodružství malého děvčete, ale také o osobním růstu, síle vzpomínek a lásky na ty, kteří už s námi nejsou. Z toho důvodu jej mohu vřele doporučit dětem i starším čtenářům.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Bookmedia.

Komentáře (0)

kniha Kniha bran recenze