Odhodlání až do smrti

recenze

Umírající detektiv (2018) / Joseef
Umírající detektiv

Krimi román „Umírající detektiv“ je již osmou knihou v sérii „Jarnebring and Johansson“ od L. G. W. Perssona, vítěze ceny Crime Writers' Association International Dagger 2017. Ačkoliv se nám, českým čtenářům, dostává do rukou ze zatím osmidílné série osmý díl coby první (předchozí díly nebyly v české verzi vydány), je dějová linie snadno pochopitelná a román je dobře čtivý.
V roli umírajícího detektiva se představí někdejší šéf Národní kriminální policie Lars Martin Johansson, s nímž se setkáváme v době, kdy je již ve starobním důchodu. Lars byl mezi vyšetřovateli ve své zemi uznávanou legendou a kolegové jej nazývali: „muž, který vidí za roh“, a to zejména díky jeho schopnosti řešit kriminální případy a rovněž díky jeho encyklopedické paměti. Poté, co Lars utrpí nečekanou zdravotní indispozici, ocitá se v nemocnici, kde se dozvídá od své lékařky Stenholmové závažnou informaci o svém zdravotním stavu. Tato doktorka se mu taky svěřuje, že ji sužuje dávný dialog, který vedla se svým tátou - farářem, jenž před svým skonem naznačil, že se mu u zpovědi nějaká osoba svěřila s identitou vraha devítileté dívky Yasmine, jež byla znásilněna a uškrcena. Tento případ je již 25 let starý, přesto se nemocný Lars rozhodne jej vyřešit.
Tento román je příběhem o stárnutí, nemoci a smrti a smyslu lidského života. Pan Persson věnuje mnoho prostoru myšlenkám hlavního protagonisty, přičemž některé myšlenky nabývají mluvenou podobu, jiné nikoliv. Hlavní hrdina si dobře uvědomuje, že po zdravotní příhodě nebudou věci už takové, jak byl zvyklý. Je ale velký charakter, silná osobnost se slabým srdcem, nicméně hrdě čelící bezmocnosti. Je to muž, který je vážený, respektovaný a milován, což si jako čestný a upřímný člověk bezesporu zaslouží.
Těžký příběh, ovšem autor jej pojednává s humorem a ironií. Jsou zde dvě roviny – první je příběh externích událostí a druhou rovinu vytváří interní Larsův příběh. Styl psaní pana Perssona – tedy aspoň v českém překladu – se velmi dobře čte. Pokud milujete kriminální thrillery, věřím, že zde najdete to, co od tohoto žánru čekáte: postavy nejsou jenom uvěřitelné, ale budete mít pocit, jako byste se s nimi ve skutečnosti setkali.
Toto byla první kniha od L. Perssona, kterou jsem četl – a zcela určitě nebude poslední. Tento román mohu doporučit všem příznivcům inteligentní krimi literatury.
Závěrem vyjadřuji poděkování nakladatelství MOBA za recenzní výtisk a těším se na další české překlady knih od L. G. W. Perssona.