Odcizená krajina

recenze

Odcizená krajina (2013) / Lensiiee (452 views)
Odcizená krajina
V románu Odcizená krajina se seznamujeme s několika osobami a jejich životními cestami.
Hlavními postavami jsou zde sestry Vera a Ema Wesselé. Děj je zasazen do let následujících po druhé světové válce. A obě sestry zasáhla válka velmi osobně. Jelikož pocházejí z Ruska a jsou poloviční Židovky, hrozil jim oběma koncentrační tábor. Mladší Emě se však koncentrační tábor vyhnul. Na rozdíl od své sestry se totiž narodila až v Čechách a navíc se v roce 1938 provdala za Miloslava Halíka, Čecha a nakladatelského redaktora, který pocházel z Neveklovska, místa, které je pro tuto knihu velmi důležité.
Vera si však koncentračním táborem prošla a na rozdíl od svého manžela jej i přežila. Podařilo se jí utéct během pochodu smrti a po válce se nastěhovala ke své sestře Emě.
Opět se setkává s Tomášem Rajenem. Tomáš byl do Very před válkou zamilovaný a po jedné společně strávené noci se jeho city opět probouzí. Jejich vztah však nemá dlouhého trvání a končí kvůli rozdílným politickým názorům. Tomáš však nejde za láskou daleko. Jeho vztah s vdanou Veřinou sestrou Emou je zpečetěn narozením dcery Šárky.
Osudy Šárky a Přemka Rataje, další důležité postavy, nás poté knihou provází až po současnost.

V anotacích najdete poznámku, že Odcizená krajina je sága novodobé české historie. Děj knihy se odehrává ve větším časovém úseku a je zde obsaženo celkem velké množství hlavních postav. Upřímně jsem se při čtení občas ztrácela. Jednu dobu děj plynul velmi rychle. Rok střídal rok jako na běžícím páse a později se děj zase neuvěřitelně táhnul a byl zbytečně protahován. To, ale ve finále nemělo na mé hodnocení žádný vliv.

Pan Čejka vytvořil úžasné dílo, ve kterém neuvěřitelným způsobem propojil českou poválečnou historii a několik velmi složitých rodinných vazeb. V závěru je dokonce obsažena i detektivní zápletka. Jde vidět, že měl svou knihu velmi dobře promyšlenou.

Styl psaní pan Čejky mě velmi zaujal. V knize je spousta skutečností, které jsou napsány takovým způsobem, že člověku nejenže zůstanou v hlavě, ale je i nucen o nich přemýšlet.
Autor navíc často používá sarkastické poznámky, které mě většinou pobavily. Pouze v pár případech jsem si říkala, že tentokrát už to možná bylo krapet přes čáru.

Odcizená krajina získala několik ocenění. V loňském roce se dostala i do finále soutěže o cenu Literárního klubu. Sám pan Čejka získal na konci loňského roku ocenění Unie českých spisovatelů za přínos české literatuře a to s přihlédnutím právě k tomuto románu.

Tuto knihu rozhodně doporučuji. Myslím, že každý čtenář si zde najde kousek toho svého. A obzvlášť pokud jste fanoušci české literatury nebo poválečné historie, neměli by jste toto dílo vynechat. O dost by jste přišli :-)

kniha Odcizená krajina recenze

Yetti
23.03.2014

Já jsem vůčí kladným recenzím dost nedůvěřivý, takže k přečtení Odcizené krajiny mě zlákal až negativní komentáře Marie F. a Beatnyska. A jak jsem předpokládal, na rozdíl od nich mě román docela nadchl. Je to snad první kniha z naší nedávné minulosti a současnosti, kterou jsem četl s opravdovým zaujetím, protože je zasvěcená, ale ne černobílá a její hrdinové jsou uvěřitelní. Samozřejmě, názory se mohou různit, ale komentář Marie F. je pouhý blábol, navíc zčásti opsaný z novinové recenze Kláry Kubíčkové.

Marie F.
19.02.2014

Hm, totální zklamání a propadák:-( Ženy jsou těhotné dvanáct měsíců nebo kolik? Samé žvanění, samé přívlastky. Rozvláčné, ukecané, děj neoriginální. Mělo to reklamu, tak jsem se poučila - nevěřit reklamě.

Marichen
28.01.2014

Po precteni recenze se na vanocni darek tesim jeste vic

Hřibče
28.01.2014

Krásně napsaná recenze! Knihu mám doma a už se moc těším, až se do ní pustím! :)

Lensiiee také napsal

Květy z půdyKvěty z půdy
HvězdaHvězda
recenze
Dýchání pod vodouDýchání pod vodou
Letní zahradaLetní zahrada
recenze
Čas mezi námiČas mezi námi