Od keců ke zcvoknutí

recenze

Trojice (2014) 5 z 5 / Babouš
Trojice

Právě jsem dočetl jednu z nejděsivějších knih, které jsem kdy četl. Běhá mi mráz po zádech. Rozhodně po ní sáhněte.

12. ledna 2012 během jednoho jediného dne, který bude napříště znám jako Černý čtvrtek, se krátce po sobě zřítí čtyři letadla. Jedno v Jižní Africe, druhé v Japonsku, třetí do vln Atlantického oceánu, čtvrté na Floridě. Z více než tisíce cestujících přežijí pouze tři. Chlapec Bobby z floridského letadla, holčička Jess z letadla, které skončilo v oceánu, a malý Hiro z japonského letadla.

V reakci na to začne fanatický reverend Vorhees hlásat, že čtyři letadla znázorňují čtyři jezdce apokalypsy, znamení blížícího se soudného dne.

Zanedlouho se začnou objevovat zvěsti, že přežil i chlapec z jihoafrického letadla, ale vzhledem k tomu, že k tragédii došlo v hustě obydlené oblasti, vyšetřovatelé ho považovali za obyvatele slumů.

Ve světě vypukne panika: proč se čtyři letadla zřítila? Odpověď nikdo nezná. Odborníci vylučují vinu počasí, chyby pilotů i teroristické útoky. Reverend Vorhees si proto získává čím dál tím větší podporu veřejnosti.

Může trojice přeživších dětí skutečně zvěstovat konec světa? A přežil i chlapec, ze čtvrtého letadla, nebo to jsou jenom povídačky?

"Varujte je, že ten chlapec nesmí – “

Sarah Lotzová svou Trojici nenapsala jako klasický román. Místo toho zvolila styl literatury faktu a populárně naučných knih, díky kterému Trojice dostává znepokojivě reálný nádech.

Čtenáři je předložena kniha Od havárie ke spiknutí (Od keců ke zcvoknutí, jak knihu trefně překřtili kritici) od Elspeth Martinsové, v níž čte výstřižky z novin, rozhovory s rodinami přeživší Trojice, maily, zvukové nahrávky… To se mi moc líbilo. Je to něco nového, originálního.

Závěr je neurčitý, nabízí dvě možnosti, jak si knihu vyložit. Jedna je děsivější než druhá. Tentokrát mi ani nevadil neurčitý konec. Autorka tak provokativně předkládá čtenáři možnosti, z nichž si může vybrat podle toho, jestli je ochoten věřit, nebo zda je skeptik.

Trojice v podstatě nabízí pohled do alternativní reality. Nastoluje hypotetickou otázku - co by se stalo, kdyby dostali velký prostor náboženští fanatici a příznivci konspiračních teorií? Nebyly následky, které fanatici způsobili, v podstatě sebenaplňujícím se proroctvím?

Pořád o tom musím přemýšlet. Někdy mi z toho pořád přebíhá mráz po zádech. Je to kniha, ke které se určitě ještě vrátím.