Obyčejní lidé, neobyčejné činy

recenze

Neznámí hrdinové - Překvapivé příběhy (2017) / katy238
Obyčejní lidé, neobyčejné činy
Kniha o známých lidech a jejich málo známých hrdinstvích mi padla do rukou jako většina zajímavých knih - omylem. Na Ostravském knižním veletrhu, malé akci, kterou hodně příznivců jiných veletrhů pomluvilo a mě se na ni ani nechtělo. Byla věnována dětské knize (neměla jsem tehdy děti) a celkově mi přišla účast na tak malé akci zbytečná.

Naštěstí má moje maminka více rozumu než já a prostě a jednoduše jsme tam šly. Nebyl prostor pro námitky.

Často si pak člověk uvědomí skutečnou moc maminek i fakt, že mají většinou (vlastně vždy) pravdu. Akce byla totiž skvělá, ceny knih příznivé a knižní úlovky skvělé.

Jedním z nich byl i počin Pavla Taussiga o známých osobnostech a méně známých skutečnostech v jejich životech. Skupovo prchání před nacismem se Spejblem a Hurvínkem, nelehký osud Emy Destinové i překvapivý fakt o životě Oldřicha Nového. Byl holkař. Ale jaký.

Knížka tak byla velice zajímavým zpestřením mezi náročnějšími knihami a inspirovala mě i ke koupi další historické knihy o osudech divadelníků za druhé světové války a německé okupace. Ale naleznete zde i další střípky osudů z dob pozdějších.

Životní moudrost jedné z předobrazů postav filmu "Všichni dobří rodáci," smutný konec životní lásky Karla Čapka a další smutná fata o uměleckých duších, které se snažily zlomit hned dva nesmyslné režimy moci, kde ego dalece předběhlo jakýkoliv pokus o zdravý rozum.

Kolektivní tupost převýšila individuální krásu a touha po jednotné šedi tyto výjimečné lidi, kteří měli to štěstí i smůlu, že vyčnívali nad masu, zahlazovala a zatlačovala co nejhlouběji.

Knížka není pro náročného čtenáře ani se nejedná o vysokou historickou literaturu, Je to krásné připomenutí o životě těch, kteří by neměli zapomenuti a skrývali za svými životy více než lesk a slávu s penězi. Častěji bolest a strach, o to více na ně bylo ukazováno, pokud selhali.

Kniha nemá příliš vysoké hodnocení a troufám si napsat, že neprávem, Je to totiž nádherná inspirace zájmu o další a složitější knihy o tomto tématu.

Tak neváhejte, a čtěte.

Komentáře (0)

kniha Neznámí hrdinové - Překvapivé příběhy recenze