O dívkách, které si svou bolest zapisují do vlastního těla

recenze

Dívka na kusy (2018) 5 z 5 / knihamouder
Dívka na kusy

Každý z nás už jistě někdy řešil problém, ať už šlo o banální záležitost nebo přetěžkou životní zkoušku.
Někdo svým životem proplouvá jako plachetnice na klidném moři, jiný se cítí jako nicotný vor uprostřed mořské bouře, rvaný obřími vlnami a unášený silným větrem neznámo kam.

Se stresem a úzkostí se umíme vypořádat různými způsoby. Většinou převládají "pozitivní metody“ (sport, relaxace, hobby, …). Ale co když se se svým trápením neumíme vyrovnat a snažíme se docílit úlevy drastickými metodami, např. sebepoškozováním? Náhle vzniklá fyzická bolest umlčí tu psychickou. Ale na jak dlouho? Jak často je třeba opakovat řezání, pálení, škrábaní, kousání nebo bodání, aby se zapomnělo na trauma, které zanechalo hluboké jizvy na duši?

Dle dostupných materiálů je sebepoškozování velmi častým problémem u teenagerů, přesto se o tomto problému moc nemluví.
Autorka Kathleen Glasgow se proto rozhodla napsat dojemné vyprávění o smutné dívce. Kniha je určena pro všechny. Pro ty, co poznali sebepoškozování na vlastní kůži, ale i pro jejich přátele a rodiny.

Dívka na kusy je silný příběh o sedmnáctileté dívce, která klesla na samé dno. Ztratila vše, na čem jí v životě záleželo. Jedinou její útěchou jsou skleněné střepy. Ruce i nohy nesou stopy po snaze zapomenout na nekonečnou temnotu.
Charlotta dostane šanci odrazit se ode dna a zkusit návrat do normálního života. Nejdřív ale musí nalézt sama sebe. Podaří se jí překonat nástrahy okolního světa a odolat kovové krabičce ukryté na dně kufru?
Zvládne si Charlotta najít práci, bydlení a přátele?

"Sasha je tlustá a zavodněná. Brečí na skupinovém sezení, během jídla a taky ve svém pokoji. Nikdy se neunaví. I ona se ráda řeže, akorát nejde do hloubky."

S Charlie absolvujete krátký pobyt v léčebně. Dívka zpočátku odmítá mluvit. Postupem času se začne otevírat světu. Svůj životní příběh vám nadrobí do několika hromádek. Ze stránek k vám bude proudit beznaděj, strach, bolest a úzkost. Tvrdé prostředí vám bude dokreslovat vulgární mluva.
Po propuštění nechává Charlie škaredou minulost za sebou a jde vstříc nepoznanému.
Touha po přátelství a lásce nutí člověka dělat nepochopitelné věci. Někdy se snažíme podat pomocnou ruku, ale děláme to špatným způsobem. Následky poté na sebe nenechají dlouho čekat.

"Jsou tady muži, ale je mi to jedno. Ještě jsem neskončila. Můžete mě tu nechat o samotě, prosím? Musím se řezat, musím ze sebe odřezat každý kousek těla, dokud ze mě nic nezbude."

Spisovatelka se věnuje těžkým tématům jako je sebepoškozování, závislost na alkoholu a drogách, prostituce, žití na ulici nebo sexuální zneužívání.
Drsný příběh realisticky vykresluje dívčinu cestu za lepším zítřkem. Mladé děvče je odhodlané bojovat. Snaží se v sobě najít sílu vypořádat se s vnitřními démony. V boji proti zlu jí pomáhá malování.

"Každý kousek mé kůže zpívá. Přibliž k ní svou tvář. Uslyšíš příběhy, napsala Louisa.
Maluju. Ztratím pojem o čase.
Postava Charlie ztrácí během kreslení oblečení, teď je vystavena na obdiv její bledá, mladá kůže se spoustou jizev."

Kniha je rozdělena do tří hlavních částí. Krátké kapitoly se čtou velmi dobře. Autorce se podařilo zachytit mnoho dívčiných myšlenkových pochodů a řadu pocitů.
Charlotta mi byla i přes své drastické řešení problémů sympatická. Během čtení jsem jí fandila. Její úlety se mi moc nelíbily. Naštěstí se i v cizím prostředí našlo mnoho lidí, kterým neznámá dívka nebyla lhostejná.

Citlivý příběh plný naděje si vás doslova podmaní. Vstupte do šíleného světa děvčete na kusy a staňte se svědky zrození kompaktní dívky.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Omega!
Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.