Novodobá Osvětim

recenze

Útěk z teritoria smrti (2015) / ideal_alien
Novodobá Osvětim
Autor: Tom Isbell
Vydání: Paperback
Originál: The Prey
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 312


Ocitáme se po americké omeze - jaderném výbuchu. Celá Pravá Amerika je rozdělena na několik teritorií. Kluk jménem Kniha se však nachází v táboře Svoboda. On a další oběti chlapeckého tábora odhalují pravdu a společně se vydávají na útěk.

Na toto apokalyptické téma v dnešní době najdeme stovky knih. Když tento žánr ostatní baví, tak proč ne? Všimla jsem si, že většina knižních blogerek Útěk z teritoria smrti kritizují. Já osobně si myslím, že toto není ta nejhorší kniha, kterou jsem četla - jsou i mnohem horší. Ale rozhodně to není ta nejlepší kniha, která se mi kdy dostala do rukou. Věřila jsem, že v knize nastane nějaký zlomový bod, zvrat a nebo nějaké wooow, ale nedočkala jsem se. Vše plynulo podle plánů.

Jediné, čím mě autor překvapil, tak je konec. Na posledních stránkách knihy na mě čekal nesmyslný zvrat. Autor si tehdy asi řekl, že když bude mít tato kniha úspěch, lehce se poté bude psát Útěk z teritoria smrti 2. A nemýlím se. Zjistila jsem, že v angličtině právě vychází The Capture, což je pokračování The Prey.

I přes tohle všechno nemohu říci, že by se mi kniha nelíbila. Svým způsobem je velmi čtivá, napínavá a má zajímavý děj. Autor ale nevyužil potenciál, který se mu nabízel.

Celkově se mi zdálo, že Tom Isbell převzal námět ze skutečných událostí, co se staly v koncentračních táborech za druhé světové války. Jeden z táborů mi dokonce připomínal polskou Osvětim v budoucnosti. A jak to tak bývá, i tam měli svého doktora Mengeleho. Myslím, že jméno, národnost a století je jediné, co je odlišuje.

Věc, kterou musím vyzdvihnout je ta, že se mi moc líbil Isbellův styl psaní. Kapitolky byly psány střídavě, z pohledu Hope a Knihy, ale zapomeňte na to, že byste se jakkoli ve vypravování ztráceli.

Jestli se mi do rukou dostane druhý díl, přečtu si ho. Sice po něm asi pátrat nebudu, ale proč ne? Kniha vám nic nedá, ale ani nevezme. Jenom strávíte pár hodin v teritoriu smrti a nic víc. Mě osobně kniha zklamala, protože jsem zkrátka čekala něco víc. Myslím, že nenároční čtenáři budou s knihou spokojeni.

Komentáře (0)

kniha Útěk z teritoria smrti recenze