Nové případy četnické pátračky, Ladislav Beran MOBA 2016

recenze

Nové případy četnické pátračky (2016) / Ivet65
Nové případy četnické pátračky

Miluji krásné město Písek a moc ráda se tam vracím. Když jsem dostala tu možnost napsat recenzi na knihu Nové případy četnické pátračky od Ladislava Berana, neodolala jsem. Rázem se octneme v roce 1938 v předválečném Písku.

Je to velmi příjemná změna. Televize na nás chrlí ze všech kanálů podařené i nepodařené krimi série a knihkupectví jsou nacpaná detektivkami a thrillery všech možných úrovní, v čele s těmi severskými. Společné mají to, tedy alespoň já mám ten pocit, nevím jak vy, že je všechno kolem zmazané od krve. Proto jsem přivítala příběhy z doby, kdy písečtí četníci vycházeli s galerkou a dokonale měli zmapované své teritorium, co se kasařů a lupičů tejkalo. A když šlo o nějaký ten mord, tak to už bylo něco.

Písecká pátračka v čele se štábním kapitánem Josefem Votrubou je opravdu dobrá parta. Uděláte si představu o tom, jak se tehdy vyšetřovaly zločiny a když šlo o vraždu, vyjížděl na místo činu s celou pátračkou i sám její šéf Votruba a doktor Alexandr Cafourek. V pozadí nestojí ani štábní strážmistr Hřebejk, který se otočí za každou sukní a párkrát už měl kvůli svým avantýrám namále. Perfektní je i Číp, technik pátračky. Samozřejmě se setkáváme s množstvím dalších postav. Ty jsou dobře propracované a ty hlavní, se postupně rozvíjejí v dějových linkách příběhů.

V knize najdeme 21 příběhů, se kterými si písecká pátračka hravě poradí. Je to takové oddechové, ale velmi zajímavé čtení na dovolenou nebo na volný víkend, kdy si chceme odpočinout a myšlenky soustředit na něco jiného, než jsou starosti všedních dnů.

Mimochodem, jestli pak třeba víte, kdo to byl a samozřejmě je, "vébař"? V knize se setkáte se spoustou takových dobových výrazů.

Ukázka str.52.
"A Krutá Mařka je, Franto, kdo?"
"Vy fakt neznáte, pane štábní, Krutou Mařku, z Budějc? No to je erc mrcha. Ta chlapy, pane štábní, bije. Prej je řeže a oni jí za to ty blbci ještě platěj. S tou si snad ještě žádnej chlap pořádně nehodil hrbem. No s tou jsem se potkal ve vlaku asi třikrát a naposled to mohlo bejt někde před hlavním nádražím v Písku. Jo, to mohlo bejt," pokýval Žofka hlavou.