Nové literární zpracování příběhů nejznámějšího detektiva

recenze

Prach a stín (2016) 5 z 5 / honZic
Prach a stín

Nakladatelství Paseka vydalo americké spisovatelce Lyndsay Fayeové již dvě knihy. Ta nejnověji v Čechách vydaná, tedy třetí, je však autorčiným debutem, kterým na sebe upoutala jak literárně kritickou obec, tak velké množství čtenářů.
Umění důkladného nastudování reálií 19. století autorka prokázala již v Čechách známých románech Bohové Gothamu a Lovci vran. Obě dvě zmiňované knihy mají však detektivní příběh orámovaný městem New York. Ve své prvotině autorka čtenářům předkládá prostředí Londýna. V knize Prach a stín dokonale propojila mýtus „velkého detektiva Sherlocka Holmese“ se skutečnými krvavými vraždami, k nimž kriminalistika dodnes hledá správný klíč. Whitechepalský přízrak Jack Rozparovač nebyl nikdy odhalen. V tomto fiktivním příběhu dává Fayeová možnost jeho odhalení.
Vypravěčem svižného děje z Viktoriánské Anglie je doktor Watson. Znalým příběhů Sherlocka Holmese známá osoba nejlepšího a v podstatě jediného blízkého přítele bravurního detektiva. Provázání nového příběhu Lyndsay Fayeové se světem Artura Conana Doyla je bravurní. Na místech, kde by se mohl čtenář ztrácet, jsou ihned poznámky pod čarou, které postavu, či událost vsunou do konkrétních kolejí.
Autorka si dala zvlášť záležet i na dobovém vyjadřování. Předkládá tak čtenářům příběh sepsaný před pár lety s patinou knih století devatenáctého. Nejedná se ovšem o příběh nikterak objevný. Spojení ikonického, dosud neodhaleného vraha s ještě ikoničtějším detektivem stejné doby se jistě samo nabízelo. Nicméně i přes svůj handicap jednoduchosti se jednalo o velmi složitou a těžkou práci. Příběh totiž také mohl snadno sklouznout do laciné frašky, či snad dokonce komedie. O to větší výzvu před sebou Fayeová měla.
Fraška se rozhodně nekoná. Autorka i přes to, že se jednalo o její prvotinu, měla při psaní pevnou ruku. Striktně se držela nastudovaných reálií doby, ale i příběhů Sherlocka Holmese a v neposlední řadě reálií ohledně vražd Jacka Rozparovače. To všechno umně splétá dohromady za pomoci vypravěče v podobě doktora Watsona. Ten není žádným vševidoucím vypravěčem. Naopak je kolikrát velmi překvapen z jednání svého přítele Holmese a zároveň pobouřen činy Jacka Rozparovače. Celý příběh odvypráví ze svého hlediska s nazíráním svoji optikou. Má také častou potřebu se k příběhu vyjadřovat a tím čtenáře mást.
Nastudovaní veškerých reálií dodává příběhu na plastičnosti. Ani čtenář neznalý Holmesových příběhů a Rozparovačových vražd se v knize nijak neztrácí. Ba právě naopak jestli je tato kniha jeho první s tímto ikonickým detektivem, jistě bude vyhledávat další.
Fayeové přese všechno ulehčilo práci na knize jistě to, že v současné době je Sherlock Holmes již známým kulturním archetypem, díky čemuž je jeho vykreslení snazší. Nicméně naopak v postavě Jacka Rozparovače měla ruku volnější, jelikož nikdy nebyl odhalen a dle dohadů a domněnek se dá vytvořit takřka jakákoliv postava. Nejvýznačnějším bodem knihy je ovšem práce Fayeové s Sher-lockovou nejkultovnější zbraní - dedukcí.
Celá kniha má výborné tempo vyprávění, které v žádném místě nezpomalí a naopak v poslední třetině přidá na gradaci. Krvavý příběh odehrávající se v ulicích ponurého Londýna na několika místech dokonce výborně odlehčí klasický suchý anglický humor.
Lyndsay Fayeová napsala knihu, kde fakta promísená s fikcí přináší dokonalý příběh zcela v duchu samotného Artura Conana Doyla, nad kterým zaplesá srdce každého příznivce příběhů Sherlocka Holmese. Nadchne však i ty ostatní.

Komentáře (0)