Nízký tlak

recenze

Nízký tlak (2015) / evasamankova
Nízký tlak
Dát knize ten správný název musí být docela dřina. Někdy může šikovně vystihnout obsah děje, jindy se zase tvářit tajemně a nic moc neprozradit. A občas může kniha dostat název podle knihy v ní ukryté…

Podobný propletenec si vybrala americká spisovatelka Sandra Brown pro svoji knihu Nízký tlak. Hlavní hrdinkou tohoto románu je třicetiletá Bellamy, která přišla před osmnácti lety o svoji starší sestru Susan, jejíž tělo bylo sice nalezeno v sutinách po ničivém tornádu, ale pitva jasně ukázala, že dívka byla ve skutečnosti uškrcena. Pachatel byl tehdy označen, odsouzen a uvězněn. Bellamy nyní po mnoha letech o celé tragédii napsala román. - A když byla řeč o názvu „knihy v knize“, je už teď jasné, že Bellamy dala té své název Nízký tlak.

To je ale jen jedno malé odhalení, samotný příběh skrývá daleko víc otázek. Co se v onen osudný den stalo doopravdy? Skončil za mřížemi skutečný Susanin vrah? Kdo se nyní po vydání knihy snaží Bellamy zastrašit a sleduje ji, posílá mrtvé krysy, píše vzkazy na zeď?

Slyšel ji na podestě. Na chodbě. Byla pár kroků, pár vteřin od okamžiku, kdy vejde do ložnice. Byla jen několik málo úderů srdce od smrti. V ložnici se rozsvítilo. Sevřel pevněji kostěnou rukojeť nože a zadržel dech.

Odpovědi na tyto otázky už neprozradím. Snad jen to, že v příběhu si nemůžete být jisti ničím. Každá z postav ukrývá ve skříni vlastního kostlivce, a ten když vypadne na zem, otočí to celý děj naruby. Místy je to zkrátka houpačka. Ale rozhodně příjemně napínavá a občas i vtipná houpačka. Kromě svižného tempa a několika tajemství nechybí knize ani pro Sandru Brown typická příměs v podobě romantiky.

Z toho důvodu má autorka početnější zástup fanoušků mezi čtenářkami. Přesto… Text není nijak přeslazený, v podstatě jde o dva životem poznamenané lidi, které to k sobě přitahuje. Snaží se to všemožně potlačit, ale náklonnost a sympatie nelze zadupat … Sandra Brown tak má jasně co nabídnout i mužským čtenářům.

Nízký tlak je čtivý román o starých tajemstvích, která mají sílu zasahovat do současnosti a ovlivňovat budoucnost. Sympatická oddechová četba. Sandra Brown je stále v super formě!

Komentáře (0)

kniha Nízký tlak recenze