Nikdo není bez viny

recenze

Zmizelé z Cooley Ridge (2017) 5 z 5 / evasamankova
Zmizelé z Cooley Ridge

Malé městečko na konci léta, probíhající pouť a jedna zmizelá dívka. Parta přátel, kteří ji marně hledají. Nebo naopak něco skrývají? Po deseti letech jako by se situace opakovala. Co se ve skutečnosti stalo tehdy a teď?

Zmizelé z Cooley Ridge jsou detektivním románem americké spisovatelky Megan Mirandy. Jde o její debutové dílo určené dospělému publiku - předtím psala příběhy pro dospívající mládež.

Jak už samotný název knihy napovídá, autorka nás zavádí do malého městečka Cooley Ridge v Severní Karolíně, kde před deseti lety beze stopy zmizela osmnáctiletá dívka Corinne. Její přátelé ji vedle policie usilovně hledali, přesto ji nenašli. Na to, kam odešla, či zda jí někdo ublížil a tělo poté schoval, se nikdy nepřišlo.

Její nejlepší kamarádka Nicollete tehdy neunesla tíživou atmosféru a podezíravé pohledy a z městečka se odstěhovala. Nyní po deseti letech se vrací vyřešit rodinné záležitosti - připravit k prodeji dům a zeptat se svého chřadnoucího otce stiženého demencí, co značí dopis se slovy „Musím s tebou mluvit. To děvče. Viděl jsem to děvče.“, který jí velmi nedávno poslal poštou.

Pouhý den po jejím příjezdu ale v Cooley Ridge zmizí další mladá žena. A Nicollete se znovu ptá, znovu se snaží nalézt pravdu. O tom, co se stalo před lety, i o tom, co se událo teď. Mohou spolu obě zmizení nějak souviset? Neměla by Nicollete podezřívat někoho ze svého nejbližšího okolí?

Vcelku průměrnou zápletku přetavila Megan Miranda v zajímavý a netradičně pojatý detektivní román. Co se zpočátku ubírá zcela běžným způsobem, přechází zanedlouho bez varování do překvapivé formy. Řekněme… Ačkoli se autorka pohybuje dozadu, směřuje jasným krokem dopředu. A ukazuje čtenáři, že ne vždy se pravda odkrývá na konci příběhu, ale někdy leží na jeho úplném začátku… A to všechno v režii velmi příjemného vypravěčského stylu.

Díky částečnému pojetí děje mysteriózním okem prostupuje celým příběhem působivá atmosféra. Ta spolu s nespolehlivostí postav generuje nepředvídatelnost a marnou snahu odhalit pravdu dříve, než ji rozkryje sama autorka. Těžko rozhodnout, zda při zpětné revizi předložených informací opravdu příběh mohl dospět k takovému konci…

S otočením poslední stránky možná nezapadá zcela vše na své pevné místo. Snad zůstává několik otazníků, které si čtenář musí zodpovědět sám. Navzdory tomu je ale rozuzlení uspokojivé a plnohodnotné, takže čtenář nemá pocit, že by mu autorka něco zásadního zůstala dlužna.

Zmizelé z Cooley Ridge jsou velmi příjemným oživením žánru detektivek. Tajemný, napínavý a nevšedně vyprávěný příběh, který stojí za přečtení.