Nic není takové, jak se na první pohled zdá...

recenze

Hodná holka (2015) 4 z 5 / Knihomolka :)
Hodná holka

Jak už se dozvídáme z anotace, celá kniha bude pojednávat o dceři prominentního soudce, Mii Dennettové. Příběh ale nezačíná jako tradičně tím, že by se nám hlavní hrdinka stručně představila a mi si o ní udělali obrázek. My se totiž o Mii dozvídáme první to, že je nezvěstná a postupně zjišťujeme, kdo je ona sama, co jsou zač její rodiče a kdo je vlastně její únosce.
Jak už bylo řečeno Mia pochází z velmi vlivné rodiny a i když by se u takovéto dívky dalo předpokládat, že bude se svými rodiči tvořit dojem perfektní rodiny, opak je pravdou. Mia se svými rodiči od 18 let nežije a ani kontakt s nimi nemá nejlepší.
Tomu také odpovídalo to, že nebýt Miiny kolegyně ze školy, na to, že je nezvěstná, by její rodině stěží tak brzy přišli.
Ještě podivnější byl ale jejich postoj k celé situaci. Miina matka zprvu nemohla uvěřit, že by se něco takového mohlo stát a následně po tom upadla do velkého žalu, za to její otec si byl od začátku jistý, že se na sebe jen snaží Mia strhnout pozornost.

Ovšem tou dobou, kdy je u jejích rodičů detektiv Gabe, je Mia v rukou únosce Colina Thatchera. Ten je ale pouze malý pěšák v celém únosu a dělá tuhle „špinavou práci“ jen pro peníze…
Jenže najednou začne o celé akci pochybovat a začne vůči Mii cítit i lítost.
Co má ale dělat? Když ji pustí, do večera bude ve vězení!
Rozhodne se tedy pro třetí, nejschůdnější variantu.

O tom jestli se Mia ještě shledá se svou rodinou nemusíme, jako čtenáři, dlouho přemýšlet, jelikož hned ve druhé kapitole (která je řazena do sekce POTOM) se najednou ocitáme u Milných rodičů, u kterých je také Mia. Zdá se to jako happy end, díky kterému nám ihned spadne kámen ze srdce že? Ale realita není zase tak růžová. Mia je jako někdo úplně cizí. Chodí jako tělo bez duše, každý zvuk ji vyleká a trpí amnézií, kvůli které neslyší na jiné jméno než Chloe.
Co tak strašného Mia zažila? Jak se vlastně dostala domů?.. A co je teď s jejím únoscem?

"Posledních pár dní jsme ji sledoval. Vím kam chodí nakupovat, kde pracuje.
Nikdy jsem s ní nemluvil, nepoznal bych zvuk jejího hlasu.
Nevím jakou má barvu očí, ani jak se tváří, když je vyděšená.
Ale to všechno zjistím."

Po tom co se mi dostaly do rukou nedávno dva knižní thrillery jsem byla na Hodnou holku vážně zvědavá, jelikož ve světě se stala bestseller a její anotace mě hodně nadchla.
Hned ze začátku jsem byla velmi překvapená, že už ve druhé kapitole se dozvídáme, že Mia únos přežila a je opět doma. Na druhou stranu se před námi také odkrývá trpká dohra, kterou Mia po únose prochází.
Jako první mě ihned zajímalo, co tak strašného se jí muselo stát, že si kvůli tomu její mysl postavila bariéru před vzpomínkami. A ještě podivnější bylo, že si říkala Chloe.
Většinou mám při čtení pár teorií, jak se co stalo, ale tady jsem o veškeré přišla.
Příběh se vůbec neodehrával tak, jak jsem předpokládala, což zapříčinilo to, že jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Za každou cenu jsem chtěla dozvědět, CO SE STALO.
Další zajímavá věc na příběhu je počet vypravěčů. Jsou celkem 3 → Miina matka, detektiv Gabe a sám únosce Colin Thatcher.
Celou dobu se budeme moci na situaci dívat ze tří pohledů a tím dostaneme lepší možnost všemu porozumět a sami zkusit přijít na to, jak to celé vlastně dopadne.
Zároveň jsme ale také v celém příběhu trochu napřed, jelikož víme, že Mia se vrátí opět domů ale také to v jaké stavu . Takže když čteme pasáže Colina Thatchera, čekáme jen na to, až zjistíme, co se odehrálo a jak se Mia osvobodila.

Mary Kubica tento příběh napsala opravdu výborně a poutavě, takže člověk prostě nemůže přestat číst, dokud nedostane odpovědi na otázky, které v průběhu čtení má.(a že jich není málo!)
Jelikož se neustále střídaly kapitoly PŘEDTÍM a POTOM přicházeli jsme na mnoho detailů a věcí, které jsme ze začátku knihy nemohli pochopit.
A taky jsme měnili názory na jednotlivé postavy, které během příběhu odkrývaly své dobré, ale i špatné stránky.
Tento styl vyprávění mi přišel unikátní a trochu jak z nějaké staré detektivky, čímž celému ději dodal na napětí.

Konec knihy…no ten byl..jedním slovem..PÁNI! Myslela jsem, že nám bylo už vše odtajněno, ale ten konec mě dostal!
Když jsem nad ním pak přemýšlela, zjistila jsem, že se mi v mysli mihl tento nápad hned na začátku, ale kvůli nespočtu zvratů a nečekaných informací, jsem se od něj odklonila.
Nenapadlo by mě tedy, že všechno nakonec skončí tak, jak to skončilo.
Hodnou holku rozhodně doporučuji! Je to mistrovsky napsaný thriller, který si vyloženě pohrává se čtenářovou myslí..i nervy!