Neuvěřená recenze

recenze

Neuvěřené povídky (2014) 3 z 5 / Channach
Neuvěřené povídky

Jaro!
Království za věčné jaro! Za ty chvíle, kdy se krátí sukně a prodlužuje se den.

Na povídkové knihy moc nejsem. Snad protože mě mrzí, když nějaká krátká, která mě zajímá a baví, náhle skončí, a já musím začít jinou, třeba ne tak dobrou. Když mi ale můj dávný kamarád nabídl, jestli bych si nechtěla přečíst jeho povídkovou knížku, neváhala jsem ani minutu.

A dobře jsem udělala. Fantaskní a malebný styl Filipa je mi velmi blízký. Atmosféra uvěřitelného nadpřirozena na mě dýchala z téměř každé povídky. Objevila jsem kousky zdařilejší, jiné méně. Velice se mi líbily Žraut, Hamlet, Ropa civilizací, Špunt v kolejišti, Fantasté (srdéčko mi ustrnulo nad osudem Pluta… sama vlastním tričko s nápisem „It’s okay Pluto, I’m not a planet either.“), Nemocná země a Múza spisovatelka.
Povídka Děti nosí průvodčí mi málem zlomila srdce.

A pak se to stalo. Dívka se proměnila v kapku. NA lavičce seděla obří průzračná krůpěj a z očí se jí řinuly docela malé dívky. Byly krásné jak luční víly a jen co se dotkly země, ta zazvonila jako andělské zvonění.

Povídky jsou lehce filozofické, místy až intimního rázu. Tvář mi zdil ruměnec, protože autora znám. :-) Filip odhalil svou duši a ukázal světu své vnitřní dítě, které pozoruje dění kolem sebe nevinnýma, lehce zastřenýma očima. Šokujícím odhalením pro mne bylo, že je zatížen na kočky. Přeberte si to sami.

Neuvěřené povídky vydával vlastním nákladem a o to víc oceňuji, jak si s knihou pohrál. Je krásně gramaticky správně, našla jsem pouze jeden překlep. Navíc je kniha doplněna vlastními ilustracemi, které přesně podtrhují autorovu myšlenku a dodávají povídkám sílu. U ilustrace nazvané Tělovýchova jsem, díky kontextu, málem padla smíchy.

Vzhledem k faktu, že psal povídky cestou vlakem z Prahy do Čelákovic (jejíž trasu jsem sama měla tu čest si jednou projet), mě věta: „Stála tě nemálo peněz za jízdenky.“ (myšleno kniha) dorazila. Opravdu jsem se dobře bavila. Díky Filipe.

Dala bych 3,5 hvězdy... druhá kniha je prý ještě lepší, tak si nechávám rezervu. :)