Neslavnější mystické dílo nové doby

recenze

Zasvěcení (1994) 4 z 5 / Klamm
Zasvěcení

Název pro tuto mini-recenzi jsem si vypůjčil přímo z přebalu knihy, který na mě zpočátku dělal dojem, že se jedná o nějakou novodobou duchovní rychlokvašku. Po té co jsem zaostřil a zjistil že jde o mystické dílo z roku 1954, jsem se trochu zastyděl, že jsem autorku doposud neznal. Přeci jen už jsem v této oblasti něco málo slyšel a přečetl. Zvědavost mi nedala a šel jsem do toho. Přečíst si duchovní románek to je přeci mnohdy příjemnější než kdejaká nahuštěná učebnice mouder. Očekával jsem tedy autobiografický román který je protkaný duchovním učením které na vás nenásilně zapůsobí jako perličková lázeň způsobující příjemné mravenčení na těle i na duchu. Jako například knihy Ankera Larsena. Že se mi ale dostane takové výživné mystické masáže to jsem nečekal. Nechci působit jako nevěřící Tomáš, ale tu spoustu teorií v knize obsažených, nejsem schopný svou vlastní dosavadní zkušeností střízlivě vyhodnotit. Zdržím se tedy komentářů, zda jsou pravdivé nebo jen výplodem přebujelé autorčiny fantazie. Rozhodně nebudu všude chodit a rvát lidem do hlavy že tak to je a ne jinak.

Velice mě zaujala dějová linka ze ,,současnosti“, která příběh otevírá a která ve mě vyvolávala pocity oné ,,perličkové lázně“. Jednalo se o vnímání světa očima dospívajícího dítěte, kde nechyběly obdivuhodné postřehy a myšlenky. Oproti tomu stál mnohými čtenáři obdivovaný život ve starém Egyptě, který ve mně vyvolával dojem přílišné křečovité snahy naservírovat v krátkém úseku co nejvíce pravd. V této části knihy jsem zažíval krizi a všiml si, že začínám aplikovat rychločtení. Říkal jsem si, k čemu potřebuji všechny tyhle obsáhlé zákonitosti vědět? Mít odpověď na každou otázku je sice hezké, ale myslím, že ne nutné. Naštěstí v poslední třetině se vše začalo pozvolna vyjasňovat a znovu upoutalo moji pozornost. Co se týče zvučných jmen z oblasti esoteriky, tak si vybavuji snad jen štěk Paula Bruntona. Jednou někde asi v první třetině, autorka okrajově setkání s ním zmiňuje. A dále pak v závěru kdy se setkává s jistým spisovatelem, který dle mého názoru není nikdo jiný, než opět Paul Brunton. U dalších postav, které by mohli být pro nás v tomto směru zajímavé je autorka seriozní a mluví o nich spíše v obecné rovině.

Ve fázi Egypta kdy jsem měl krizi a byl trochu podrážděný z té hromady pravd, mě napadala následující myšlenka. Pokud chcete svými jasnovidnými teoriemi čtenáře zaujmout, udělejte to chytře. Přeneste se v textu do dávné minulosti, třeba do Egypta 2000 let př. n.l. a z tohoto bodu můžete udivovat posluchače co všechno se jednou stane. Jak budou lidé mezi sebou válčit, jak ukřižují Syna božího, jak lvi nebudou už sloužit lidem při práci ve vzájemné symbióze ale jednou budou žít v Africe atd. Je to tak lepší, než machrovat a dělat neochvějné prognózy do blízké budoucnosti a do míst které si může čtenář při troše zájmu ověřit a ohmatat. To pak můžete narazit jako spousta vychytralých jasnovidců s jejich apokalyptickými vizemi v roce 2012. (Ještě dnes je možné objevit knihu s tímto tématem v levných knihách. Už ale nestojí 350kč ale jen krásných 9Kč.)

Tento postřeh jsem nemyslel nijak zle. Kniha Zasvěcení na mě bezpochyby udělala dojem a pokud na ni narazím někde v antikvariátu, tak si ji do své knihovničky zařadím. Možná až duchovně více rozkvetu, bude se mi ještě hodit.

P.S. Pokud trpíte komplexem protáhlé či šišaté hlavy, tak nezoufejte a knihu si přečtěte. Najdete v ní povzbuzení, že to nemusí být zas až takový průšvih :-)