Neškrtejte zápalkou...

recenze

Mrtvá voda (2014) / ciniminisek
Neškrtejte zápalkou...
Černá řeka Niger, na území západní Afriky, je svědkem častých bojů a nepokojů. Ozbrojenci táhnou proti vládě a jsou schopni pro své vítězství udělat cokoliv. Jedním takovým tahem je únos bělošské manželky britského ropného inženýra. Zda se jim povede získat milionové výkupné a hlavně poukázat na děsy, které tvoří ropa na jejich území, se dozvíte v knize Mrtvá voda.


Autor Helon Habila již v Anglii, kam se přestěhoval, vykresluje svou rodnou zemi a strasti s ní spojené. Přibližuje nám nepokoje, města této země i části, o kterých mnoho z nás neví. Detektivní román Mrtvá voda získal řadu ocenění a na čtenáři je, zjistit, zda si je zasloužil.

Příběh je vyprávěn mladým reportérem Rufusem, který se vydal na pracovní cestu po černé řece obklopující několik ostrovů a vesnic, hledajíc povstalecký tábor, kde unesenou ženu ukrývají. Člun obývá se svým reportérským vzorem Zaqem, jehož práce je známá v celé Nigérii. Mnoho učňů touží být jako on a Rufus není výjimkou. Až později se dozvídá, že z uznávaného novináře se stal strhaný muž, holdující alkoholu. A právě honba za Rufusovým prvním pořádným článkem a nadějí v Zaqově životě, tyto dva muže spojí dohromady.

Děj je psán celkem čtivou formou, kdy jeho největší tažnou silou je právě příběh o vývoji Afrických zemí bojujících proti antiglobalizaci v podobě ozbrojenců. Poukázání na chudobu v Nigerijské zemi a takzvanou svobodu, která je protikladně svazuje. Mnozí místní obyvatelé naříkají, ale jsou tu i tací, kteří ropné vrty ve svých vsích uvítají. Až později zjišťují, že je to stojí nejen potravu, v níž převládají ryby ze zamořené řeky, ale i je samotné, poněvadž začínají churavět. A ještě k tomu od vlády z této ekologické katastrofy nic nemají.

Rufus své žalostné popisování chvílemi odkloní od přítomného času do minulosti, jak se ke své práci dostal, jak žil, když byl mlád a odvypráví nám i příběh reportéra Zaqa, který mu ho sám postupně řekl.

Přestože se jedná o honbu za unesenou ženou a rozhovorem, který oběma reportérům může změnit život, čtenář chvílemi na to zapomíná a své myšlenky nechá unášet na trýznivé vlně příběhu, jelikož sám dobře ví, že nečte fikci, ale pozměněná fakta.

V celku krátký příběh vás překvapí natolik, že si čtení dopřáváte po určitých dávkách, a proto se můžete těšit z knihy, která vám dlouho vydrží.

Komentáře (0)

kniha Mrtvá voda recenze