NEOBYČEJNÝ DETEKTIV - SLUNCE NAD PŮLLITREM

recenze

Slunce nad půllitrem (2018) / Joseef
Slunce nad půllitrem

V úvodu knihy se setkáváme s Ivo Gramem, který chtěl být básníkem, ovšem mělo to jeden háček: jeho básně mu nechtěl vydávat ani jeho kamarád ze základky, který vlastnil nakladatelství, a tak musel Ivo pracovat i v pneuservisu.
Shodou okolností se ale Ivo stane svědkem strašného činu, při němž zemře devatenáctiletá dívka a on sám je polomrtvý.
Když se probere, napíše si o tom, co se stalo, do deníku, a jeho kamarád ze základky, který vlastní nakladatelství, to chce vydat. A tak tedy Ivo napíše skvělý detektivní příběh, který mu všichni chválí.
Děj nás dále posune do dalšího případu, kdy zjistíme, že Ivo má bohužel štěstí (nebo spíše pech) na vraždy.
V knize najdeme krásné a detektivní napínavé příběhy, kde s napětím očekáváme, jak dopadnou. V knize dále zjistíme, co s člověkem udělá nečekaná vysoká peněžní výhra a jak dokáže změnit život. Nebo co dokáže udělat s člověkem to, že ho vyhodili z vysoké školy?
Nebo se chcete stejně jako já divit tomu, kdo by chtěl zabít krásnou, ale neškodnou učitelku matematiky? Nebo vás zajímá, jak lze opatřit důkaz o možném vrahovi, kdy víte, že vás někdo pronásleduje, vy možná víte, že vás brzy zabije, a tak necháte šifru v obraze, kterou doufáte, že po vaši smrti určitá osoba pochopí? Anebo vás zajímá, co jsou někteří lidé schopni udělat skrz hudbu a lásku k posteli?
V knize můžeme obdivovat a jásat, že i v České republice se najde spisovatel, zde tedy úžasný Jan Míka, který nejenže dokázal napsat originální knihu, která dle mého názoru na českém trhu hodně chyběla. A další pozitivum je taky grafická kniha, pokud dumáte jako já, proč se kniha jmenuje Slunce nad půllitrem a proč má pivo a muže na obálce, tak zjistíte, že to souvisí s jedním tajuplným detektivním příběhem v knize. A další přidaná hodnota knihy? Ivo Gram, který vedle toho, že píše detektivky, skládá i básně, které jsou v knize také obsaženy.
Zde jedna, která mě osobně zaujala:
„Obrazy duše běhají po kraji
V blesku tuhne tvar
Kámen, voda, věž, smrt
Láska, spotřební zboží,
Spodní vody, hrob
Dětský pláč
Nikdo nás nešetří
Život je bestie z kresleného filmu.“

Pokud přemýšlíte nad smyslem této básně, musím dodat, že každá báseň je vždy složená k danému příběhu v knize, takže je to o dost zajímavější. Jelikož Ivo Gram, hl. hrdina knihy, vždy většinou na konci shrne celý zločin do básně.
Děkuji nakladatelství MOBA, že vydalo tak nádhernou knihu, a já si ji mohl vychutnat.