Není dítě jako dítě, zvlášť když Vás přepadne tohle Dítě!

recenze

Dítě číslo 44 (2009) 5 z 5 / Petrasuvicka
Dítě číslo 44

Necelý rok se mě tenhle chytlavý titul drží jako klíště. Upřímně se musím přiznat, že první kapitola mi zahýbala žaludkem. Navíc, nikdy by mě nenapadlo, že jednou dospěju do fáze, kdy budu hltat takovou knížku! Jistě se každému z nás už někdy stalo, že se nechal pohltit a oslovit knihou natolik, že ji doporučoval všem svým známým. Mě v červnu loňského roku přepadlo Dítě.

Sice různé titulky oslovují Dítě číslo 44 jako bestseller, ale s politováním zjišťuji, že není zas tak masově prodávaným titulem, jako nově vydávané knihy. Škoda. Opravdu velká škoda. Románová prvotina Toma Roba Smithe je neprávem přehlíženým skvostem mezi thrillery.

Smith zasadil děj do padesátých let sovětského svazu a pojednává o Rusech – vskutku nepříliš populární tématika mezi mládeží. Ovšem nevědí, oč přichází, protože extrémně čtivý děj skrývá hrůzné překvapení v každé kapitole. Brutálním způsobem popisuje někdejší policejní praktiky, režim, který se snažil sebeděsivěji splňovat přednastavené kvóty. Do chladnokrevnosti nelidských zločinů páchaných na vlastních nevinných lidech jsou vsazeny jako dvě vajíčka do hnízda hlavní postavy Lva a Raisy. Autor si s nimi pohrává, rozvíjí je a čtenář se s nimi sžije, fandí jim nebo nadává. Naivní utopistický idealista se jménem Lev se možná jeví jako emocionálně mrtvý padouch, ačkoli slepě věří v jakousi pomyslnou spravedlnost, rodinu a lásku. Nakonec zjistíte, že jste si toho nepříliš lichotivě vykresleného Rusa zatraceně oblíbili.

Knížka Vás prostě chytí za pačesy a nepustí, dokud nebudete na poslední stránce. Nebýt natáčení stejnojmenného filmu v Praze, zůstala bych ochuzená o geniální počin mladého autora. Kdo ví, jestli genialita příběhu tkví v jeho tvůrčích schopnostech poutavého akčního psaní nebo právě v brutalitě a chladnokrevnosti režimu? Takže neváhejte, zkuste a třeba se rozhodnete v čem je zakopán ten geniální pes…ovšem nic pro slabé povahy!

P.S. I při třetím opakování je stále co objevovat.