Nenaplněná láska ve sbírce O lásce

recenze

O lásce (1976) 5 z 5 / Monnyska
O lásce

Četli jste někdy něco od A. P. Čechova? Já jsem asi před rokem četla Racka, ale bohužel mi moc v paměti neutkvěl.. Nevím. V knihovničce na mě však koukala malá knížečka. O lásce je sbírka devíti povídek a musím říct, že z pohledu Čechova můžete na lásku koukat úplně různými způsoby.

Když jsem dočetla první kraťoulinkou povídku Rybí láska, úplně jsem byla odzbrojená. Popisuje až absurdně, jak se karas zamiloval do krásného děvčete. Pokud přemýšlíte, jestli je to jen nějaké krycí jméno pro chlapce, tak není! Musela jsem se smát, pak jsem se nad tím více zamyslela a ono to zas tak k smíchu není, nenaplněná láska. Štěstěna ke karasovi nebyla opravdu nakloněna.

Dále se dostáváme k dalším povídkám, některé na sebe navazují, jiné ne. Všechny mají však společné těma, a to lásku a spíše konkrétněji nenaplněnou lásku. Buď miluje jen jeden, nebo jim v lásce stojí překážka. Když se nad tím člověk zamyslí, je to jako opravdový svět a musím vám říct, že i když nejsem na červenou knihovnu, tohle jsem Čechovovi opravdu věřila. Umí barvitě popisovat prostředí, celková situace na Vás působí tak, jakoby jste tam byli a přihlíželi k tomu. Tragikomické postavy ve Vás nechají zajímavé pocity. Například Angrešt, kde zjistíte, že můžete celý život doufat v to, že budete mít na statku keře angreštu a nakonec je budete milovat tak, že budete každou sekundu vstávat z postele a zobat je. Budete pak přesvědčeni, že není lepšího ovoce, a i když nebudou chutnat každému, Vaše to bude životní láska.

Člověk ve futrálu mi ohromně připomínal Profesora Neřáda. Profesor řečtiny, kterého nikdo neměl rád, se zamiloval, akorát to dopadlo zcela odlišně.

Dojala mě i Dáma s psíčkem, už jen kvůli názvu.. Nevím proč, ale představovala jsem si dámu s dlouhými šaty, klouboukem skrývající zlatavé vlasy, v jedné půvabné ruce paraplíčko a v druhé vodítko s malým zlatavým psíkem. Zde je návod, jak láska vzniká. Nejprve se člověk brání svým citům a později už Vám nestojí v cestě ani kilometry..

Milujte se, lidičky.
A určitě si přečtěte O lásce, nebudete litovat :)

Monnyska

Monnyska také napsala