Nelžete! Skončíte jako Kate. Bez domova

recenze

Bez domova (2013) 4 z 5 / Babouš
Bez domova

Chris Pavone ve svém špionážním thrilleru vypráví, jak se bývalá agentka CIA Kate po přestěhování do Lucemburska nemůže sžít s rolí „normální“ manželky, matky dvou synů a hospodyňky. Nejenže ji sžírá stereotypní koloběh nakupování, uklízení, vaření a povinných společenských akcí, ale navíc má pocit, že je někdo sleduje.

Seznamuje se s jiným americkým párem, který je na první pohled dokonalý. Možná až příliš. V Kate se probudí staré agentské instinkty a začne pátrat, co jsou Julie a Bill zač.

Odpověď ji však šokuje. Zjistí totiž, že není jediná, kdo lže kudy chodí.

Román je psán z pohledu třetí osoby, ale středem zájmu autora je Kate. Na ní stojí celý příběh. Naštěstí je to však silná postava, již Pavone napsal výborně. Mám pocit, že tak falešnou, ale přitom vroucí ženu jsem v žádné knize ještě nezaznamenal.

Název Bez domova odkazuje k neschopnosti Kate usadit se. Na samém počátku se s manželem a syny odstěhuje do Evropy, ale ani tam se jí nelíbí. Neustále hledá domov i sama sebe. Snad kvůli všudypřítomným ochranným lžím, které kolem sebe automaticky spřádá jako pavouk pavučiny.

Kniha mě nutila otáčet stránky dál a dál, protože mě zajímalo, jak to celé nakonec bylo. Napínavý thriller jak má být. Pro české, potažmo evropské čtenáře může být i zajímavý pohled na Evropu očima Američanky.

Zaujala mě například poznámka, kterou Kate pronese při dlouhé cestě z Lucemburku do Berlína: „V Evropě i v těch nejzapadlejších automatech mají dobrou kávu.“

V USA mají zřejmě mnohem horší kafe, než si dovedu představit…

binysek
12.04.2013

no, víte mně ten životní sterotyp, zejména nakupování úklid a vaření taky sžírá a to nejsem agentka CIA Jinak se mi recenze líbí a vaše poznámka o kvalitě kávy je stručná a velmi vtipná.