Některá tajemství jsou nebezpečná, když se vysloví...

recenze

Odpusť mi. Megan (2016) / Aires
Některá tajemství jsou nebezpečná, když se vysloví...
Některá tajemství jsou nebezpečná, když se vysloví...

A právě jedno takové tajemství má i Megan, která nemluví. Od té noci před pár měsíci, kdy ztratila svoji nejlepší kamarádku Hanu, nevydala ani hlásku. Spolu s ní ztratila svoji spřízněnou duši i řeč. Nesmí ji uniknout ani slůvko. Kdyby totiž začala mluvit, mohla by prozradit, co se tenkrát stalo. Ale ona slíbila, že si všechna tajemství té noci nechá pro sebe.

Megan toho v sobě skrývá hodně. Své tajemství, vinu a výčitky svědomí. Pro své spolužáky je kuriozitou a terčem vtípků. Vše se ale obrátí k lepšímu, když se ve škole objeví nová holka. Populární a temperamentní Jasmine se z nějakého důvodu spřátelí právě s nesmělou Megan. Najednou je všechno veselejší a díky ní Megan skoro dokáže zapomenout na to, co se stalo minulé léto. Pak ale stíny minulosti ožijí, když se kolem ní začnou dít podivné věci. Někdo Megan a Jasmine pronásleduje. Kdo je to a co chce? A ještě tu je její hlas, který Megan připomíná, že stejně vždycky všechno zkazí a proto ani přátelství s Jasmine nemůže dopadnout dobře. Nebo snad ano?

Vzdychnu. Jednoho dne, až budu moct zase mluvit...
Jo, jako bych se k tomu chystala. Jako bych riskovala, že vyzradím pravdu. Ne, zůstanu zticha. Koneckonců, nikdo nedokáže udržet tajemství líp než němý.


Odpusť mi, Megan mě zaujala svojí obálkou. Věřte, že s touhle knížkou budete zářit široko daleko a svítivá oranžová k vám přitáhne pohledy okolí (vyzkoušeno při čtení ve vlaku). Pod obálkou se skrývá příjemně čtivá YA romance. Na této knížce je hned několik věcí netradičních. Za prvé, hlavní hrdinka nemluví. Kniha je psaná z jejího pohledu a tak vám fakt, že se od ní nedočkáte ani slova, nebude vůbec vadit. Vidíte ji do hlavy a přesně víte, co si Megan právě myslí. Být němá je její vlastní volba a v knize je dobře zachycený její vnitřní boj.

Druhou netradiční věcí je Jasmine. Přesněji vztah mezi Megan a Jasmine, který přeroste v něco více, než jen obyčejné kamarádství. Autorka si s tím poradila dobře, vše působí přirozeně. Celá knížka je milá a čtivá oddechovka. Zápletka je jednoduchá a anotace vám odhalí skoro celý děj knihy.

Děj se dá odhadnout, ale v průběhu čtení budete jako na trní. Knížka je trochu nevyvážená. Má pomalejší začátek a uspěchaný konec, která působí nedotaženě. Ve výsledku se mi však líbila, je to pěkná jednohubka na jedno odpoledne. Slupnete ji jako malinu, ale k tomu, aby jste na ni dlouho obdivně vzpomínali, jí něco chybí.

Komentáře (0)

kniha Odpusť mi. Megan recenze