Někdo cizí v domě

recenze

Někdo cizí v domě (2018) / MMacicekk
Někdo cizí v domě
Karen a Tom Kruppovi jsou mladí a šťastní manželé, kteří bydlí na jednom zámožném předměstí na severu státu New York a na první pohled jim nic nechybí. Tom se jednoho večera vrací z práce a nachází odemčený dům, ve kterém jako by se zastavil život. V domě se svítí, v kuchyni je téměř připravená večeře, ale Karen není doma. Dům opustila zjevně rychle a nečekaně - nevzala si s sebou kabelku ani mobil. Tom ještě toho večera ohlásí na polici, že pohřešuje svou manželku. Ale záhy se dozvídá strašnou událost. Jeho manželka měla vážnou autonehodu a utrpěla silný otřes mozku. Navíc si na události z toho dne vůbec nevzpomíná. Po pár dnech v nemocnici je propuštěna domů, ale už není nic jak bývalo. Oba se snaží na nepěknou událost zapomenout a vrátit svůj život do starých kolejí. Jenže se zdá, že se doma cosi změnilo. Něco není v pořádku. Někdo tam byl. Někdo cizí.

Někdo cizí v domě je druhým thrillerem, který napsala kanadská spisovatelka Shari Lapena, jež si získala mnoho čtenářů svou prvotinou s názvem Manželé odvedle, kterou vydal Knižní klub loňského roku.

Na autorčin nejnovější počin jsem byla upřímně zvědavá. Manželé odvedle jsem četla krátce po vydání a rovněž jsem knihu i recenzovala. Připomenu, že mě Manželé odvedle dost zklamali, ale po vydání autorčiny novinky jsem na ni četla mnoho kladných ohlasů, a proto jsem se rozhodla jít i do této novinky. Zda kniha splnila má očekávání nebo dokonce předčila Manželé odvedle, se dočtete na řádcích níže.

Shari Lapena má svůj nezaměnitelný styl - píše v přítomném čase, což může být pro některé čtenáře dosti nezvyklé. Její styl je však jednoduchý, nepoužívá sáhodlouhá souvětí, ve kterých byste se mohli snadno ztratit. Toliko ke kladům knihy.

Někdo cizí v domě velmi nápadně připomíná knihu Manželé odvedle. Možná nabudete dojmu, že autorka vzala nesympatické postavy z předchozí knihy a zasadila je do tohoto příběhu. Já to aspoň tak cítila. Postavy jsou ploché, žádná vám nepřiroste k srdci, navíc se po celou dobu chovají dost nelogicky a hloupě. Při čtení vám vyvstává jeden otazník za druhým a vše působí dost neuvěřitelně.

Nemohu knize upřít čtivost. Stránky ubíhají velice rychle, plusem je i menší rozsah co do počtu stran, a tak celou knihu slupnete za pár hodin. Mně to tedy trvalo trochu déle, ale kvůli jiným povinnostem. I přes svižné tempo jsem se však při čtení občas přistihla, že mi myšlenky utíkají jinam a moc se na příběh nesoustředím.

Kniha naprosto postrádá jakékoliv napětí, které byste v thrilleru očekávali, neboť napětí je právě ten důvod, proč například já thrillery vůbec čtu. Do sté stránky se v podstatě nic neděje, pak přichází malý zvrat, který mě teda donutil číst dále, ale poté mě už nic nepřekvapilo. Až tedy na závěr. Už z autorčiny předchozí knihy čtenáři mohli očekávat, že velký zvrat - ba dokonce obrat o 360 stupňů - přijde na samotném konci. V tom autorka nezklamala. Ale při čtení závěru jsem nabyla pocitu, že autorka si závěrem neuměla moc poradit a napsala první věc, která ji napadla. Nebýt závěru, dala bych o hvězdičku víc.

Za mě tato kniha ne. Ale věřím, že se najde spousta čtenářů, kterým tento jednoduchý styl a zápletka sedne a autorku si oblíbí. Mně osobně dvě knihy od Shari Lapena stačily a další nejspíš ani číst nebudu.

Knihu doporučuji spíše nenáročným čtenářům, kterým nebude vadit jednoduchý styl vyprávění a minimum napětí. Pokud se vám Manželé odvedle líbili, myslím, že vás nezklame ani tato kniha. Je psána v podobném duchu a hodně vám autorčinu prvotinu bude připomínat.

Komentáře (0)

kniha Někdo cizí v domě recenze