Nejvíce pohádkový retelling

Rok vydání . 2018
Nakladatelství : Cooboo
Počet stran : 324
Originální název : Hunted

Snad každý z nás má rád klasické pohádky. Proto není divu, že se v poslední době s převyprávěním námi známých příběhů roztrhl pytel. Máme tak možnost nahlédnout do jednoho příběhu hned několikrát, ale po každé úplně jinak.
Na Krásku a Zvíře jsem již jeden retelling četla, a proto jsem byla velmi zvědavá, co nového přinese tento. A byla jsem velmi překvapena.

Hlavní hrdinka se jmenuje Jeva, ale pro svého otce je vždy Kráska. Celý svůj dosavadní život vyrůstala po boku dvou starších sester Jasenky a Leny, které i přes všechny odlišnosti milovala. Jako malá ráda chodívala s otcem na lov, zatímco její sestry pomáhaly doma.

Když Jeva vyroste, s běháním po lesích, střílením z luku a lovením divé zvěře je konec. Ze dne na den se jim převátí život vzhůru nohama. Přijdou o všechno jmění a musí se přestěhovat do loveckého srubu. Záhy se její otec ztratí na lovu a Jeva se ho vydá i přes nesouhlas sester hledat. Jediná cesta vede po stopách bájného Zvířete, kterého její táta marně toužil ulovit. Zvíře ji ale napadne, přemůže a uvězní ve svém zchátralém hradě.

Netrvá dlouho a Jeva zjistí, že tu není náhodou. Její únos má určitý význam a něco se od ní očekává. Ale je to vůbec důležité, když stejně Zvíře zabije a pomstí svého otce?

Styl psaní je opravdu čtivý, svižný, úderný, chytlavý a umí vtáhnout do děje. Již po pár stránkách jsem se v příběhu orientovala, neztrácela jsem se a měla jsem problém knihu byť jen na chvíli odložit.
I přesto, že moc nemusím vyprávění z pohledu třetí osoby, tady mi to vůbec nevadilo. Autorka umí skvěle vykreslit myšlenky postav a já jsem si rychle oblíbila jak hlavní, tak i ty vedlejší.

Jeva doslova překypovala láskou ke své rodině. Znala lidské hodnoty a všímala si charakterů lidí vedle sebe. Na druhou stranu toužila po kruté smrti vůči svému vězniteli, i když si nedokázala přiznat, co k němu cítí.

Myšlenky Zvířete byly zachycovány pomocí drobných úryvků. I přes svoji délku byly velmi výstižné a srozumitelné.
Dokonce jsem si oblíbila i Jeviny sestry. V této verzi zde nevystupují jako ty zlé, nepřející, závistivé, sobecké a hamižné. Jasenka je velmi starostlivá a empatická. Lena se chová rozumně a ráda se stará o domácnost.

Je to pro mě zatím jediný retelling držící se věrně svého původního motivu. Žádné krvelačné boje, podivný svět z budoucnosti ani přehnaná romantika.
Naopak.

Prostředí je protkané přímo pohádkovou atmosférou, která na vás po celou dobu dýchá. Zároveň je vše popisováno velice uvěřitelně a logicky, což je jedna z předností celého příběhu.
Také zde autorka přidala i špetku jiné pohádky než jen Krásky a Zvířete

V neposlední řade musím vyzdvihnout nádhernou obálku. Ne jen, že je krásná, dokonce i perfektně zobrazuje popis krajiny v příběhu a skvěle se k Na lovu hodí.

Pro mě je to jedna z mála knih, které jsem měla po dočtení chuť přečíst hned znovu a ponořit se do tak nádherného pohádkového světa podruhé.

Doporučuji všem milovníkům Krásky a Zvířete, nebudete litovat!

Závěrečné hodnocení : 80%