Nejen Americká idyla

recenze

Americká idyla (2009) / Žabák83
Nejen Americká idyla
Philip Roth je všeobecně považován za jednoho z největších spisovatelů současnosti a román Americká idyla je moje první setkání s ním. Název knihy napovídá, kde se její příběh odehrává, zároveň však i trochu klame. Problémy a situace, které čtenáři předkládá, jsou totiž univerzální a platné všude tam, kde existuje lidská společnost: Zaručuje „správný“ život podle pravidel ve výsledku i život šťastný? Nebo také, pokud budu otázku parafrázovat trochu vulgárněji: Jak se může všechno tak posrat, i když člověk dělá, co se dá?

Přesně takovou otázku staví před Švéda, hlavního hrdinu románu, jeho život, který po slibném začátku a ještě nadějnějším pokračování najednou nabírá nový nelibý směr explozivní rychlostí. Jediná dcera, vášnivá koktající protiválečná aktivistka, vychovávaná dle Švédova nejlepšího svědomí, nastraží v místním obchodě výbušninu a zabije člověka. Dopad na rodinu je devastující, ale Švéd setrvává ve své roli řádného člověka a řeší okolnosti tak, aby co možná nejvíce zmírnil následky.

Kniha je psána zajímavou formou, kdy hrdinův příběh zprostředkovaně vypraví spisovatel, který se o něm pouze doslechl od jiných aktérů. Do hry tím vstupuje vrstva nejistoty popisovaná samotným autorem – všechny domněnky o tom, proč a z jakých pohnutek jednají druzí lidé, jsou nutně nepřesné a často naprosto mylné. V důsledku je pak román fantazií o spisovateli představujícím a domýšlejícím si Švédův osud a myšlenky.

Roth využívá složitých rozvitých vět, které je na jednu stranu radost číst, na druhou stranu kladou zvýšené nároky na čtenářovo soustředění. Celé stránky místy zaplňuje jediný odstavec popisující třeba podrobný postup výroby rukaviček nebo až hrabalovsky utíkající v prostoru a čase úplně mimo, aby se po několika stranách vrátil k původnímu tématu a trestal tak nepozorného čtenáře nepříjemným zmatením.

Pokud se však s tímto smíříte, čeká vás vynikající kniha, ze které si snad odnesete vědomí toho, že to, co se od nás očekává a je považováno za správné, může být docela dobře cestou do malého pekla.

Komentáře (0)

kniha Americká idyla recenze