Nejdražší dcera na světě

recenze

Nejdražší dcera (2015) / Babouš
Nejdražší dcera na světě
I ta nejbanálnější zápletka může být podána tak dobře, že při čtení jenom nevěřícně tajíte dech a otáčíte jednu stránku za druhou. Nejdražší dcera z pera Elizabeth Littleové není vyloženě banální, je ale napsána v podobném duchu jako v současné době tolik oblíbené thrillery Gillian Flynnové. I navzdory neoriginalitě po této stránce by ale byla škoda si Nejdražší dceru nechat ujít.

Zápletka knihy se podobá trochu Ostrým předmětům a částečně Temným koutům. Hlavní hrdinka je obviněna z vraždy vlastní matky, přičemž čtenář (a koneckonců ani ona sama) neví, zda zločin spáchala, nebo to na ni někdo pouze takříkajíc „ušil“.

A příběh nás zanese daleko od světel velkoměst. Trend nastolený Gillian Flynnovou velí, že kniha je dramatičtější, když se odehrává na americkém maloměstě ve stádiu úpadku. V Nejdražší dceři je to Ardelle, malé město na Středozápadě, jež bylo založeno během Zlaté horečky, ale poslední dekády jen chátrá a chátrá.

Témata, která se v Nejdražší dceři objevují – rodina, vražda, obvinění – skutečně korespondují s knihami Gillian Flynnové. Ostatně, i na obálce knihy se skví doporučení, že si kniha „zaslouží označení nová Zmizelá“. Odlišné je ale to, že hlavní hrdinka – ač svéhlavá a arogantní – působí díky svému kousavému humoru celkem sympaticky. To je u knih Gillian Flynnové věc nevídaná.

Zajímavý je způsob vyprávění, který začíná krátce po propuštění hlavní hrdinky Jane Jenkinsové z vězení, kde si odseděla deset let. Teprve zpětně a po kouscích se dozvídáme okolnosti, které ji přivedly před soud. Ona mrazivá přeměna z bezstarostné party girl, která neví, co s penězi, ve vyzáblou a uštvanou chudinku mluví za vše.

Když o tom tak přemýšlím, je to vlastně kniha založená na kontrastech. Život předtím versus život potom. Vězení versus svoboda. Minulost versus přítomnost. Luxusní večírky báječných a bohatých versus rozpadající se zapadákov.

Jane – která v onom zapadákově vystupuje pod jménem Rebecca – zjistí, že namísto pátrání po vrahovi své matky, odhaluje temné střípky rodinné minulosti. Protože navzdory tomu, že ona i její matka nosily výhradně luxusní šaty a nejdražší šperky, jejich kořeny sahají až sem. Do pustého hornického městečka.

A kořeny je hrozně těžké vytrhat….

Komentáře (0)

kniha Nejdražší dcera recenze