Nechte se okouzlit historickou Paříží

recenze

Okouzlená (2020) / telileov
Nechte se okouzlit historickou Paříží
V knížce Enchantée (Okouzlená) se setkáváme s Camille, mladou dívkou, která to nemá vůbec jednoduché. Píše se rok 1789 a po smrti rodičů se Camille musí starat o mladší sestru, kterou ještě nadnáší naivní a optimistický pohled na svět. Jako by toho nebylo málo, jejich starší bratr všechny jejich peníze propije nebo prohazarduje...

Camille má ale jedno tajemství - umí kouzlit. A toho se rozhodne využít, když se skrze hazardní hry dostane až do Versailles...

Kombinace Velké francouzské revoluce, Paříže a kouzel, mi zněla tak dobře, že jsem si to nemohla nechat ujít. Jelikož jsem velká milovnice Francie i francouzštiny, užívala jsem si číst o Paříži a těšila mě spousta francouzských slovíček, které autorka v knize používá. Ale rozumím, že pro někoho, kdo neumí francouzsky nebo ji nemá rád, to může být spíše zápor. Ale nebojte, význam všech slov jde z kontextu pochopit. Také se mi líbily autorčiny popisné pasáže, které byly tak akorát dlouhé, aby vás vtáhly na dané místo a dýchly na vás tu správnou atmosféru, ale zároveň vás nezačaly nudit.

Bohužel musím přiznat, že jinak mě kniha trochu zklamala. Děj se dost táhl a měla jsem pocit, že se toho v knize moc neděje. Žádná velká akce se nekonala a vykompenzováno to nebylo ani nějakými hlubšími vztahy, ať už k postavám nebo mezi nimi, nebo myšlenkami. Postavy jsem si (až na výjimky) příliš neoblíbila, buď mě vytáčely, nebo mě nechaly úplně kladnou.

Celý příběh a styl vyprávění byl trochu pohádkovější, než jsem čekala. Doufala jsem, že se autorka víc dotkne historie a dozvím se něco nového, ale na mě do toho zabrouzdala jen tak okrajově. (Ale jak jsem zmínila, jsem do Francie docela zapálená, takže pro ty, kteří o ní tolik neví, to nemusí platit.)

Shrnu-li to, vůbec to není špatná knížka, jen asi nejsem vhodná cílová skupina. Knížku bych doporučila spíš mladším čtenářkám, které příběh zajisté okouzlí víc než mě.

Komentáře (0)

kniha Okouzlená recenze