Nebuď protivnej a sobeckej, nebo si pro tebe přijde Uplakánek

recenze

Kouzelníkův únik z reality (2017) 5 z 5 / meluzena
Kouzelníkův únik z reality

Poměrně neúspěšný kouzelník, který se tak tak uživí kouzelnickými představeními po domovech důchodců, právě slaví své 45. narozeniny (= 10minutová oslava na dálničním odpočívadle, kdy na kapotě svého auta pojídá plastovou lžičkou napoleonský řez ze supermarketu, který byl ve slevě, protože mu končila trvanlivost). Tahle epizoda, stejně jako kdejaká jiná, je vlastně metaforou ubohosti jeho života, kdy si lže sám sobě do kapsy. Z vlastní neschopnosti obviňuje lidi kolem sebe a ještě si libuje, jak je trefně kousavý, přičemž si ospravedlňuje, že byl v právu.

Když po jednom takovém „výstupu“ opustí uprostřed noci hotel a vrací se domů, na objízdné trase pustým lesem nabourá do červené pohovky Chesterfield, která leží uprostřed cesty. Auto je nepojízdné, mobil rozbitý, tak se vydá pěšky lesem hledat pomoc. Malou holku, která ho poprosí, aby jí natrhal sedmero kvítí, protože si je chce dát o slunovratu pod polštář, odbyde svým obvyklým způsobem, čímž přehodí významnou výhybku svého života. Nebyla to totiž jen tak ledajaká holka a nebyl to jen tak ledajaký les... („Jak jste mohl odmítnout? Když vás malá holčička požádá o pomoc, tak jí prostě pomůžete, copak to nechápete?“) Jenže chtít to vysvětlit takovému cynikovi je holé plýtvání časem („Greta mé argumenty ignorovala a vyjádřila se v tom smyslu, že pohovku mi nejspíš do cesty umístil kosmos, aby mi něco sdělil.“), a tak je Anton i zde svého štěstí strůjcem.
A ať chce nebo ne, kostky jsou vrženy a on může jako rozmazlené dítě bušit pěstičkami a prosazovat si svou nebo se podívat pravdě do očí a začít něco se sebou dělat. Spásná otázka: „Kdy jsem si vlastně začal sám sobě lhát?“ přichází sice poněkud opožděně, ale přece. A může přinést onu tolik potřebnou změnu. Cesta k ní v tomto případě vede kouzelným lesem plným jinotvorů, pratvorů a opravdické magie, kde žádné předstírání nefunguje. A vlastně i světem normálních lidí, který rovněž nejlépe funguje bez přetvářky.

Knížku o tomhle nesnesitelném protivovi čte člověk vlastně moc rád, protože je psaná s jakýmsi utajeným (protože nepovýšeným) nadhledem - a tak když Anton se vší vážností popisuje, jak jsou všichni kolem nemožní, člověk se jen usmívá.

Pár citátů:
„Jíst napoleonský řez umělohmotnou lžičkou je obtížné. Lépe se k tomu hodí dezertní vidlička, protože potřebujete něco dostatečně pevného, co protlomí tuhou cukrovou polevu a rybízovým želé na horní vrstvě listového těsta. Jinak má zákusek sklony se splácnout. Trdý povrch. Měkký vnitřek ze šlhačky a vanilkového krému, který se snadno rozmáčkne, když ho vystavíme třeba jen malému tlaku. Vlastně je to dost špatně navržený moučník.“

„Poučení z tohohle příběhu zní, že když vás holčička požádá o pomoc s trháním květin, tak jí pomůžete. I když je ta holčička, tak jako v tomhle případě, pomstychtivé stvoření, které vás chce přinutit spáchat sebevraždu, ulovit vaši duši a schovat si ji do sponky. Princip zůstává. Chovat se k holkám hezky. Velkým i malým.

„Mohl byste nám říct o něčem, za co se stydíte?“
„Stydím? Jak to myslíte?“
„Budete tu bydlet přes víkend, a tak bychom vás rádi trochu víc poznali. Když slyšíte, za co se člověk stydí, hodně se toho o něm dozvíte.

Co jsem vlastně chtěl? Věděl jsem to?
„Když neřekneš, co chceš, těžko můžeme vědět, co chceš,“ říkávali mi mama s tátou, když jsem byl malý.
A já tehdy nejčastěji jen pokrčil rameny a své myšlenky si nechával pro sebe.

Dohrabal, dobrodil, doplácal a dotrápil jsem se z jezírka na břeh. Vyčerpaně jsem se sesunul na pařez. Trvalo miněkolik minut, než jsem zjistil, že je součástí obřího mraveniště.
Vím, že ve Švédsku žijí rezaví a černí mravenci. Rezaví mravenci koušou. To je zhruba všechno, co o mravencích tuším, (...) pak ještě že když si mravencům sednete na dům, plným právem bývají naštvaní. Rychle jsem zjistil, že mám co dělat se zrzavými mravenci, tedy tím kousavým druhem.

Někdy bývá fajn si věci pořádně promyslet. A někdy je fajn přemýšlet co nejmíň..