Ne-smírný

recenze

Nesmírný (2015) 5 z 5 / Charme
Nesmírný

Ani tentokrát klid na oddělení Q netrvá dlouho a následkem nečekané sebevraždy Bornholmského kolegy Habersaata Carl Morck se svým týmem zabředává do zamotaného případu kolegů z Bornholmu , který se za nečekaných okolností otevírá znova po 17ti letech . Celého týmu se vnitřně dotkne příběh mladé a krásné Alberte, jejíž život surově ukončí náraz auta, který však nebyl nehodou… Při vyšetřování tým naráží na řadu esoterických souvislostí a tak kolegové vstupují do pro ně neznámých dveří okultismu a chtě nechtě pronikají do tajů alternativní spirituality , což je náročné nejen pro přízemního Carla ,ale i při ostatní členy týmu. Pátrání je spletité, ale brzo se začnou objevovat jasné stopy, které je zavedou do Akademie přírodní absopce , kde medituje samozvaný vůdce Atu Abanshamash Dumuzi s družinou a teprve zde přijde Carl s Asadem na to, že motiv vraždy mladé dívky není tak jasný, jak si mysleli …
Již v Marcovi bylo znát ,že autor mírně pozměnil styl psaní. V knize Nesmírný je změna stylu chvílemi tak patrná ,že působí až kostrbatě , pocitově jsem vnímala dokonce jako kdyby určité pasáže psal někdo jiný .
JAO sepsal důmyslný, komplikovaný a promyšlený příběh vraždy s mnoha detailními vazbami . Každý střípek informace zapadá do děje kde i nejmenší drobnosti hrají v případu roli .Autor nemarnil čas zbytečnostmi a knihu doslova našlapal informacemi, které čtenáře vtáhnou nekompromisně do děje . Jak jsme si mohli zvyknout v předchozí tvorbě, ani tentokrát nezklamal a do posledních drobností propracoval charaktery postav , což jen podtrhlo celkový dojem z knihy. Jako třešničku na dortu nešetřil s informacemi vztahujícími se k tématu okultismu, které však plynule a nenásilně zanesl do děje.
Obsahově hodnotím knihu velice pozitivně, díky detailům patří kniha k naprostým špičkám tvorby JAO. Zaměření na charaktery postav a tím, že je do knihy zaneseno mnoho detailů i z osobní roviny členů týmu, dodává ději na osobitosti a velice snadno se mu skutečně věří. Součástí příběhu se stanete tak snadno, že ani nepostřehnete, že se Vám Carl a jeho tým opět dostali pod kůži.