Návrh, který se nečekaně zvrtne

recenze

Návrh (2016) 5 z 5 / Samira
Návrh

První u nás vydanou knihu americké spisovatelky Elle Kennedy jsem dlouho vyhlížela a stejnou měrou se na ni těšila. Na její tvorbu upozorňovala na facebookových stránkách i česká autorka Kateřina Petrusová. Je tato milá, vtipná oddechovka z univerzitního prostředí hodna pozornosti nebo zapadne mezi ostatními žánrovými knihami s podobným námětem, kterých není zrovna málo?

Příběh pracuje s klasickými figurami i zápletkou. Sebevědomý a sexy kapitán univerzitního hokejového týmu Garret Graham je nucen požádat o pomoc spolužačku Hannu Wellsovou, neboť jeho pozici v týmu ohrožuje zhoršující se průměr. Neotřelá studentka umění Hanna nechce o doučování namyšleného sportovce ani slyšet, přesvědčí ji až jistý “návrh”, zahrnující objekt jejího zájmu. Návrh je jedna věc, skutečnost však druhá...

První, co vás napadne, že takových knih bylo napsáno stovky a nic nového se nedozvíme a já s vámi budu souhlasit. Ale také tato témata stále tahnou, dobře se u nich relaxuje a od ostatních je odlišují jen způsoby napsání a sympatičnost postav.

A jsme u hlavní devizy Návrhu. Čekáte, že napíši, že ačkoli kostra je klasická, zbytek je natolik originální, že misky vah pomyslně vyrovná. V tom to však není. Návrh je naopak napsán, tak, že by se velmi lidově dalo říct, že si na nic nehraje. Nejdřív mi ten normální styl až trošku vadil, ale postupně jsem se do té opravdovosti, lidského, velmi milého a také vtipného způsobu vyjádření zamilovala.

Postavy jsou jako živé a rozhodně nejsou ploché a jejich osudy, jak již bývá zvykem jsou pořádně pohnuté. Ale normální a uvěřitelný způsob, jakým se svými problémy vyrovnávají je velmi osvěžující. Především lehkostí zpracování a zapracování nadčasového těžšího tématu do struktury příběhu. Podobné knihy si většinou kladou za cíl vše zdárně vyřešit, ale některé situace řešení nemají a zlo zůstane zlem bez trestu a je jen třeba se s tím vyrovnat.

Příběh ozvláštňuje také hokejové a umělecké prostředí a výborné vedlejší postavy. Ty jsou opravdu výrazné a v průběhu čtení pouze tipujete, komu z nich autorka svěří další díl. Dobře podané erotické scény dodají pomyslnou třešničku, ale na počet nejsou příliš četné.
Celkově výborný, vtipný, ale i místy hořkosladký kousek, protože jen obláčky rozhodně nečekejte, který udělá radost a vykouzlí nejeden úsměv. A někdy víc, než to.

Mě si autorka nemohla získat víc a až na mě přijde nějaký splýn, znovu po ní sáhnu, protože její humor a nenucenost zahřeje.

04.03.2016

Věřím, že v originále vyzní ještě lépe, hlavně ty vtipy a hlášky se jen těžko převádějí, přesto bych řekla, že i český překlad byl výborný. Jinak ti, co už v originále četli díly následující, říkají, že jsou ještě lepší. Jsem na ně hodně zvědavá, ale nepochybuji, že i ty budou skvělé. Těším se :)!

Justme3
04.03.2016

Kniha je naprosto perfektní. Pravda, v originále se mi líbila o kapku více, ale rozhodně ji zařazuji do žebříčku nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Je svěží, oddychová, pobaví, vykouzlí úsměv na tváři, a docela i rozhycuje :D Prostě za mě top! :)

28.02.2016

Děkuji :), tak to se vám nepochybně bude líbit, protože tahle věta ji opravdu vystihuje. Ačkoli to bylo románové čtení, přišlo mi zároveň, že čtu o někom mě blízkém a hlavně se mi líbilo, jak se autorka věci nesnažila učesat. Prostě je napsala, tak jak jsou ani se nesnažila, aby byla kniha něčím víc. A právě proto se jí to nakonec povedlo :). Kniha není žádná jednohubka má 420 stran, ale člověk ji zhltne za chvilku a hned by ji rád otevřel znovu.

alzbeta4340
28.02.2016

Díky moc za recenzi, neměla jsem knihu v plánu, ale určitě ji přečtu. Věta ... na nic si nehraje... je pro mě ta nejlepší pozvánka ke čtení.

27.02.2016

Děkuji:), jinak knihu určitě doporučuji, bude se líbit!

Aracely
27.02.2016

Krásná recenze , která mne nalákala na přečtení :-)