Návrat klasiky

recenze

Spider-Man (kniha 07) (2014) 3 z 5 / Voliarty
Spider-Man (kniha 07)

Keď som sa dozvedel, že v rámci Comicsových legiend znova výjde ďalší Spider-Man, bol som šťastím bez seba. Hneď som si ten komiks musel zohnať a prečítať. Moje nadšenie bohužiaľ nepretrvalo do konca knihy.

Prvý príbeh, v ktorom Spider-Man rieši vzburu vo väznici je zábavným a skvelým začiatkom knihy.

Následuje trojdiel, v ktorom Spider-Manovi narastú ďalšie ruky. Tento príbeh poznáme v trošku zmenenej verzií z animovaného seriálu. Tiež tu vystupuje Morbius a pripletie sa aj Lizard. Ten to príbeh nebol zlý, ale bolo tu pár vecí, ktoré sa mi zdali nevyužité, napríklad Lizard. Tešil som sa na podobný súboj, aký sme mali v štvrtom Spidermanovi (štvrtom v rámci Comicsových legiend). Lizard bol však rýchlo sfackovaný Morbiusom a po zvyšok príbehu sa v polopodobe Curta Connorsa snaží spolu so Spider-Manom izolovať z Morbiusa látku, aby vyliečili Spider-Manov stav.

Následne sme sa v dvojdieli vybrali spolu so Spider-Manom, J.J. Jamesonom a Gwen Stacyovou do Savage Landu, kde sa vyskytuje tajomný tvor. Na scénu prichádza známy Ka-Zar (Prvý Spider-Man vydaný v Comicsových legendách) a lovec Kraven, ktorí ma s tajomným tvorom niečo spoločné. Na tom to príbehu ma zamrzelo, že Spider-Man a Kraven sa vôbec nestretnú zoči voči. Spider-Man sa stará o tajomného tvora a Kraven teda ostal na starosť Ka-Zarovi. Plus jeho ,,zločinecký plán´´ je divný. Chce ovládnuť Savage Land, lebo každý muž si musí nájsť svoje miesto. Treba však brať odhad na dobu vzniku komiksu.

Zase trojdiel, v ktorom sa vracia Spencer Smythe spolu so Spider-Slayerom (opäť prvý Spider-Man v komiksových legendách). Tento príbeh ma bavil najviac. Spencer Smythovi šlo o niečo iné ako o zničenie Spider-Mana. Áno, išlo aj o to, ale tentoraz to nebolo to hlavné.

A posledný dvojdiel, v ktorom musí Spider-Man ochrániť Flasha Thompsona pred skupinou Vietnamcov, ktorí sa mu chcu pomsiť, lebo si myslia, že vďaka Thompsonovi bol zničený ich svätý chrám. Na pomoc zaskočí aj Dr. Strange. Tento záverečný príbeh bol tiež celkom zaujímavý, ale aj tak mi prišiel slabší ako ten so Spider-Slayerom.

Na záver zhrnutie: Táto kniha mi pripadala oproti predošlým Spider-Manom slabšia. Zase však treba brať ohľad na obdobie aké ubehlo medzi šiestim Spider-Manom, ktorého vydali v 2009 roku a tímto, ktorého vytlačili v roku 2014! Behom tích piatich rokov sa vám komiksové chute, nálady a aj vnímanie zmenia.
Niektoré príbehy boli skvelé, niektoré sa mi zdaly slabšie a preto tri hviezdičky.

Tak teraz len očakávat ďalšieho Spider-Mana, v ktorom sa objaví, ako bolo napísane na konci, gebíci se Gibbon.