Návrat do Sedmého nebe

recenze

Kavárna malých zázraků (2018) / Medvědářka
Návrat do Sedmého nebe
Nelly Delacourtová je nešťastně zamilovaná, bojí se létat a miluje své pomalé životní tempo. Po jednom osudovém objevu, kdy najde v krabici starých knih zapomenuté věnování, se rozhodne vše zahodit a žít trochu spontánně.
Koupí si hříšně drahou červenou kabelku a vydá se ve stopách své babičky až do magických Benátek. Snaží se najít toho, kdo daroval její milované Claire prsten, který ona opatruje a je to její jediný šperk. Tím, že se toulá sama po Benátkách, nalézá nejen smutný příběh lásky, ale nalézá i sebe samu. Jako věrný průvodce tímto pohádkovým městem jí je Valentino. Příliš hezký Benátčan, který věří na znamení jako Nelly.

Novinka z nakladatelství Moba, kterou jsem měla vyhlídnutou už od samotného začátku, kdy jsem si prvně prohlížela ediční plán tohoto nakladatelství. Tehdy měla kniha ještě jinou obálku než jakou má nyní.
Před tím tam byla vyobrazena malá kavárnička se stolky s výhledem na okolní domy se záplavou zavěšených truhlíků plných barevného kvítí. Teď na mě koukají ruce objímající hrnek s kávou a srdíčkem skořice na mléčné pěně. Je to prosté a možná i proto to upoutá daleko více než původní obálka. Přeci jen těchto obrázků je na knihách dost a dost. Hlavně je ta káva víc jak symbolická, protože kavárna má v knize velký význam.
Nelly byla jako malá vychovávaná svou babičkou Claire. Svéráznou Bretaňkou, která jí mnohokrát pomohla se rozhodnout v jejím životě. Po její smrti jí zůstal krásný prsten s vyrytým nápisem AMOR VINCIT OMNIA – Láska vítězí nade vším.
Jenže jí láska zatím radost nepřináší. Je zamilovaná, ale její vyvolený o tom nemá ani potuchy. Příliš dlouho váhá s přiznáním svých citů, až na to doplatí. Její vyvolený se jí jednoho dne svěří, že se zamiloval a že odchází z Paříže do Bologně. Může za to cesta do New Yorku, kam původně měla jet Nelly pracovně s ním, ale protože se bojí létání, jela její italská kolegyně. Tam se do sebe ty dva zamilovali. Pro Nelly je to hrozná zpráva. Hlavně proto, že chtěla tento den své city vyjevit i ona sama.
Vánoce prožije ve svém bytě v Paříži nemocná a utrápená. Jenže i nemoc jednou končí a bolest se pomalu otupí. Nelly pak díky náhodě najde zapomenutou krabici starých knih po babičce Claire. Celou se jí prohrabe a až na samotném dně najde jednu knihu. V ní nalezne ke svému překvapení i jí známí nápis AMOR VINCIT OMNIA. To musí být to znamení, na které tak dlouho čekala. Nápis jí nedá spát a tak se v mžiku rozhodne a vyrazí na jih – do Benátek.
Její pobyt v Benátkách je pro ni jako balzám na nervy. Pomalé tempo města jí učaruje od samotného začátku. Jen kdyby neztratila svou hříšně drahou červenou kabelku. Spadla nechtěně do gondoly a ona v ní měla nejen všechny své peníze, ale i klíče od bytu. Snad jen díky náhodě se vše vyřeší a kabelka se jí vrátí.
Pomůže jí v tom šarmantní Valentino, do které před pár okamžiky narazila na náměstí sv. Marka, když si chtěla udělat fotku. Ten byl hned krásnou cizinkou očarován a v rychlosti jí vtiskl do dlaně své mobilní číslo. Osud tomu pak chtěl, že mu zavolá se zoufalou prosbou o pomoc.
Po tomhle incidentu si už svou kabelku ohlídá a Valentino jí pak díky nadbíhání ukáže město. To objevuje i sama a díky tomu, že ráda prochází i tiché zastrčené uličky, narazí i na kavárnu s poetickým názvem Settimo Cielo – Sedmé nebe. Ten název jí byl hned povědomí. To byla ta tajemná kavárna, kde byla i Claire. Našla babičky Sedmé nebe, ale jak s tím souvisí její prsten? To stále netušila. Překvapení na ni čekalo i v odhalení, že ji vlastní Valentinova rodina.
Tajemství téhle kavárny pochopí až na samém konci svého pobytu. Díky všem událostem pozná, co jí v životě chybí. Pochopí, že i strach se dá překonat. Ať už se jedná o létání nebo vyloupnutí ze své ulity, kam se schovávala. A kdo ví, třeba jí k tomu pomůže i láska.

Kniha si mě získala a to nejen díky svému autorovi Nicolasu Barreauovi, kdy jsem od něj četla jeho předchozí knihu Úsměvy žen a ta další Láska v Paříži stále čeká na přečtení. Líbí se mi jeho styl vyprávění. Jeho schopnost vám ukázat město svým pohledem a upozornit vás na zákoutí, která nejsou třeba tolik turisticky známá.
I tady uplatil tuto vlastnost a hezky popsal Paříž a hlavně zimní Benátky. Benátky bez hromady turistů, kteří jsou tu v teplých měsících jako doma. Díky němu odhalíte tu pravou tvář města na laguně.
Nelly jako taková byla snílek. Tichá, lehce nevýrazná, ale díky dění kolem a hlavně honbě za poznáním, v ní uvidíte i krásnou bytost.
Valentino si vás zase získá svým šarmem a možná i lehce romantickou strunou. Hlavně ale tím, jak dokázal být vytrvalý.
V knize vystupuje krom těchto dvou i Nellyina sestřenice Jeanne, která má svou malou kavárnu v Paříži. Rozpustilý Sean z Maine, který cestuje po Evropě a poznává starý kontinent jen se svou kytarou a pár věcmi v batohu. Nesmím zapomínat i na profesora Beauchampsa, u kterého Nelly pracuje jako asistentka a Valentinova dědu, díky němuž odhalí dávné tajemství.
Všichni tihle patří do Nellyina života. Někdo se v něm mihne, jiný je v něm celý její život. Přesto se ten život může ve vteřině ztratit. Rozbít na kusy a vy buď posbíráte střepy s tím, že je zkusíte složit, a nebo prostě odhodlaně jdete novým směrem. Jsou to znamení, že něco končí a něco se nového se musí začít. A Nelly přeci na znamení věří.

Komentáře (0)

kniha Kavárna malých zázraků recenze