Naučme se na svět koukat kočičíma očima

recenze

Buďte jako kočka (2019) / knihomolka_elka
Naučme se na svět koukat kočičíma očima
„Hluboko uvnitř nás všechny motivují tytéž potřeby. Kočky mají odvahu se jimi řídit.“ Dalo by se říci, že tento citát od Jima Davise obsažený v knize, shrnuje její velkou část a v její druhé části se nám knížečka snaží něco z kočičího života předat.


Abych ale začala úplně od začátku. Už kdysi dávno uctívali staří Egypťané kočky jako božstva, a pravda je taková, že když sedím unavená po náročném dni na pohovce, a svým plíživým elegantním pohybem se ke mě přikrade naše kočička, několikrát mi udělá na klíně kolečko při hledání vhodné polohy, ulehne a začne spokojeně vrnět, myslím, že je stále uctívám i já a jsem si jistá, že v tom nejsem sama. Dalo by se snad s nadsázkou říci, že z těch všech milionů lidí, kteří obývají naši planetu, jedna třetina miluje kočičky. Druhá třetina miluje psy a ta třetí nemiluje nikoho (ach ti chudáčci). No, a protože nás milovníků kočiček je taková fůra, objevují se na trhu knihy, jako je právě tato Kočičí Bible.

Jen co se mi kniha dostala do rukou, už jsem ji milovala a ne a ne ji odložit. Začala jsem nejprve listovat a prohlížet si obrázky, u kterých jsem se nejen potutelně culila, ale dokonce jsem musela každý letět ukázat komukoli, kdo byl v danou chvíli po ruce. Protože ty obrázky! Nejen, že jsou vyvedeny opravdu vesele a hravě, ale každý kočičí páníček v nich ty svoje miciny objeví.

Když jsem se pak začetla, moje kočkomilské srdíčko se nepřestalo rozplývat. Knížečka je rozdělena do devíti kapitol, poukazujíc na symboliku devíti životů kočky. Každá kapitola se pak věnuje jednomu charakterovému rysu kočiček. Za každou kapitolkou pak následuje cvičení, které by nám mělo pomoci navodit kočičí pohodu. Při čtení jsem se usmívala, ale při plnění úkolů kolikrát i hlasitě smála. Ono je totiž docela sranda koukat na svět kočičíma očima a já si to nesmírně užívala. Abych však nezapomněla zmínit, knížečka je prošpikována absolutně božími kočičími citáty, které nutí k zamyšlení, ale utvářejí i jakýsi klid v duši.

Nedávno jsem v obchodě narazila na knihu, která je této velice podobná. A dokonce se i podobně jmenuje "Chovejte se jako kočka," jen ji vydali o rok dříve. Byť má o něco hezčí obálku (v Hygge stylu), zdaleka není uvnitř tak parádně zpracovaná a mohu-li vám tedy některou doporučit, doporučuji spíše sáhnout po knize Buďte jako kočka.

Ač Charles Dickens tvrdí, „nemůže být větší dar než láska kočky“ a já s ním nemohu nic než souhlasit, věřím, že tato kniha bude tím nejlepším dárkem pro každého kočkomila. Mít tuhle knížečku v knihovně, je prostě nutnost.

Komentáře (0)

kniha Buďte jako kočka recenze