Násobky sedmi

recenze

Násobky sedmi (2014) / JiPu
Násobky sedmi
Kniha pojednává o dvanáctileté Willow, která je tak trochu zvláštní. Sama si to dobře uvědomuje a ví, že její chování může působit divně. Působí. Willow se jako malé ujmuli dva lidé a dívka je považuje za své rodiče. Oni tři spolu dohromady tvoří milující rodinu. Ačkoli Willow nemá žádné přátele, je šťastná. Mezi její největší koníčky patří rostliny, lidské nemoci a hlavně počítání. Pokud se cítí nesvá, tak počítá. Počítá vždy a jen po sedmi. Sedmička je totiž její šťastné číslo.

Vše by se vyvíjelo úplně jinak, kdyby se nestala ta osudná nehoda, při níž Willow ztratila všechno, co kdy měla. Ta nehoda si vyžádala dva lidské životy a zrovna to byli lidé, které Willow milovala ze všech nejvíce - její rodiče... Pro dvanáctiletou dívku je to něco nepředstavitelného a její svět se začíná hroutit. Už nikdy nebude nic jako dřív. Nikdy.

A tak sledujeme, jakým směrem se začne vyvíjet Wollownin život. Poznáváme jejího psychologa Della a seznamujeme se s rodinou Nguyenových a jejími členy, kteří se souhrou různých náhod rozhodnou Willow vzít dočasně k sobě, než se pro ní najde nový domov. Willow už nemůže být tou samou dívkou, kterou bývala. To už nejde. Ztratila zájem o péči o květiny, nebaví jí už pozorovat staré lidi a jejich onemocnění a asi největší změna: přestala si říkat násobky sedmi... Jak to s touto dívenkou dopadne?

Knížka je napsaná svižně a poutavě. Řekla bych, že v sobě ukrývá dost z psychické stránky člověka, což mě naprosto vyhovovalo. Postavy, které v příběhu vystupují jsou propracované a každá má svůj vlastní příběh, který v průběhu čtení objevíme. Hlavní hrdinku jsem si i přes její nemálo podivné chování oblíbila a když se zamyslím i nad ostatními, v příběhu nebyla osoba, která by mi nějak zvlášť vadila. Tak v polovině čtení jsem se u děje trošku nudila a tak nějak jsem čekala, až začne mít čtení zase lepší spád. Ne, že by se v knize nic nedělo, ale přišlo mi, že jsem dlouho četla o jedné a té samé věci a už jsem se chtěla posunout dál. Toho jsem se ale poměrně brzy dočkala a děj jsem nakonec dočetla rychle a bez jakýchkoli zádrhelů.

Násobky sedmi je knížka, která vás nutí přemýšlet. Autorka do děje často vkládá různá moudra o životě, nebo o lidech, což děj činí zajímavějším. Dále většinu situací, které se stanou pozorujeme z pohledu dvanáctileté podivínky Willow, což rozhodně není na škodu, protože přes svou zvláštnost je Willow velmi inteligentní a přemýšlivá. Při čtení se setkáváme s neskutečným množstvím pocitů, které autorka umí vypsat velmi dobře a vám nedělá problém se s knihou sžít. Toto čtení je určitě zajímavé a tak trochu se liší od ostatních knih stylem, kterým je celý příběh napsaný. Ten styl mi sedl, často popisuje složité situace velmi jednoduše a naopak, ale tak, že vás to nenudí.

Kniha ve mně ponechala trochu rozporuplné pocity, ale nejsou to ty pocity zklamání nebo nesplněného očekávání. Spíš jich je moc, až jsem z toho tak trochu zmatená. Tento příběh bych určitě doporučila čtenářům, kteří se nad dějem rádi zamyslí a baví je přicházet na hlubší pointu, kterou nám autor chtěl říct.

Komentáře (1)

kniha Násobky sedmi recenze

Bolkonská
12.10.2015

Mámě se ta kniha strašně líbila, já jsem měla problém se začíst... Ale zase z tvé recenze to zní OK. Tak tomu třeba ještě dám šanci :)