Naše srdcia sú zraniteľné ako artičoky

recenze

Artyčoková srdíčka (2016) 5 z 5 / SknihouVrukách
Artyčoková srdíčka

Anotácia: Dvanásťročná Mira dostane na narodeniny od starej mamy prívesok v tvare artičoky. Charizmatická stará mama má na to svoje dôvody – aj ľudské srdcia sú vraj ako artičoka – vonkajšie lístky sú tvrdé a chránia jemný zraniteľný stred. Mira to celkom nechápe, no pomaly dospieva a slová starej mamy akoby postupne odkrývali svoj význam. Mira opisuje krásne i zložité chvíle dospievania, odhaľuje tajomstvá života a nám tak ponúka príbeh o rodine, priateľstve, žiali i nádeji, a to s takou úprimnosťou, že nás to rozosmeje i rozplače – niekedy zároveň.

Môj názor: Jedným slovom Wow. Najlepšia kniha, ktorú som od Sity čítala a celkovo jedna z najkrajších kníh, ktorú som v živote čítala.

Kniha sa číta veľmi ľahko a pritom veľmi ťažko. Nie je pre všetkých. Mira je veľmi sympatická hlavná hrdinka a ako postavu som si ju obľúbila. Autorka má jednoduchý a zároveň krásny štýl písania. Knihu občas doplní ilustrácia. Jej obsah je veľmi citlivý a emotívný. Ak ste slabá povaha neodporúčam. Aj keď kniha nemá super zápletku, tak som z nej nadšená. Má obrovský potenciál a hĺbku. Ukáže vám, ako sa malé dieťa premýšľa nad takouto situáciu. Je veľká pravdepodobnosť, že pri konci budete plakať. Radšej si pripravte balík vreckoviek. Negatíva som, takže sa o nich nebudem rozpisovať.

Knihu odporúčam všetkým. Je úžasná a veľmi krásna. Asi najlepšia od tejto autorky.