Naše heslo Apokalypsa

recenze

Naše heslo Apokalypsa (2014) / evasamankova
Naše heslo Apokalypsa
Jednou z nejlákavějších zápletek detektivních příběhů je záhada zamčeného pokoje. Nestačí jen odhalit identitu vraha, je třeba přijít i na to, jak se dotyčný do místnosti dostal a jak z ní zase odešel ven...

Naše heslo Apokalypsa je šestou vydanou knihou Veroniky Černucké a v pořadí druhou, ve které vystupuje inteligentní, bystré a sebevědomé soukromé očko Tara. Pokud jste nečetli tu předchozí - Tajemství sedmi ještěrek, rozhodně se nic neděje, případy spolu nijak nesouvisejí. Docela jistě na ní ale po dočtení této dostanete chuť.

Všechno to začíná, když vrchní policejní inspektor Vyskočil objeví ve své poště podivný anonym následujícího znění:

Okamžitě pošlete nejlepšího detektiva inkognito na zámek hraběte Tovačovského! Naléhavé!!! Věc.: VRAŽDA. Naše heslo: APOKALYPSA.

V obálce je navíc přiloženo jako honorář dvě stě tisíc korun. Policie ovšem nemá ze zmíněného zámku hlášenou žádnou aktuální ani starou nevyřešenou vraždu a vrchní inspektor tak má pro další postup svázané ruce. Rozhodne se proto anonym předat k prošetření mladé soukromé detektivce Taře, se kterou před rokem spolupracoval na případu U sedmí ještěrek.

Tara se s radostí ujímá nového případu a odjíždí do Krušných hor na zámek. Tam se ubytuje v nově otevřeném hotelu a začíná pátrat. Ihned se seznamuje s obyvateli zámku - hrabětem Petrem Tovačovským, jeho ženou, tchyní, bývalým tchánem i jeho zaměstnanci a přáteli. Jejich pozvání na večeři a následný maškarní ples se Taře jeví jako výborná možnost, aby všechny lépe poznala. Místo plánované zábavy však dochází k vraždě.

Zatímco se většina účastníků plesu bavila v sále, ve vedlejší místnosti neznámý vrah probodl oběť dýkou. Je však záhadou, jak se to vrahovi podařilo, protože do oné místnosti vedou pouze jedny jediné dveře a to právě ze sálu. Tam si ale všichni byli navzájem po celou dobu na očích a nikdo z nich do vedlejšího pokoje nevešel... Navíc během té samé noci dochází ještě k dalším třem vraždám. Tara tak musí nejen nalézt vraha, ale i rozluštit záhadu zavřeného pokoje.

Vypravěčkou celého příběhu je samotná Tara. U kormidla ji střídá jedenkrát na malou chvíli samotný vrah, který vás zavede na dvě místa, kde právě páchá svůj zločin. Jeho identitu to však ani v nejmenším neodhaluje. Právě naopak. Docela jistě vám tato epizoda zamotá hlavu a budete ještě usilovněji přemýšlet, kdo by tím padouchem mohl být.

Celá kniha je vyprávěna velice uvolněnou a hravou formou. Tara totiž často promlouvá přímo k samotnému čtenáři, ponouká ho k myšlenkové aktivitě, sděluje mu, kdy ona sama pochopila souvislosti a ptá se, zda se dovtípil i on.

Kniha plyne ve velice příjemném tempu, nechybí ji skvělá zápletka, napětí, ale ani vtip. Celý děj je protkán černým humorem a mnoha ironickými průpovídkami, o které se starají jak samotná Tara, tak i další postavy ze zámku. Ať je to třeba věčně slídivý sluha Oskar, nebo dvě dámy, které mají problém vydržet spolu v jedné místnosti bez slovních útoků, neboť jedna z nich je přespříliš sebevědomá herečka a druhá recenzentka, která na ni ve svých článcích nenechá nit suchou.

Kniha Naše heslo Apokalypsa je skvělým detektivním příběhem ve stylu Agathy Christie, u kterého se pobavíte a zároveň si ověříte vlastní schopnost dedukce. Několik postav, důmyslná zápletka a spousta indicií k rozluštění záhady. Uhodnete či neuhodnete, jak se to ve skutečnosti všechno událo? Všem milovníkům detektivních příběhů vřele doporučuji.

Komentáře (0)

kniha Naše heslo Apokalypsa recenze