Napůl zlý

recenze

Napůl zlý (2014) 2 z 5 / Waver
Napůl zlý

Nové nakladatelství, které bylo pojmenováno Yoli láká čtenáře už od svého vzniku opravdu pěknými tituly. Příkladem by mohly jít knihy Bez naděje (od autorky Coleen Hover) nebo Jen jeden den (od autorky Gayle Forman) - ale to nejsou ani zdaleka všechny poklady, které Yoli nabízí. Nabízí totiž také knihu s naprosto okouzlující obálkou a tajemnou anotací, kterou je právě Napůl zlý - Half Bad.
Anotace téhle knihy je slibná, obálka nádherná, takže není divu, že když se mi naskytla možnost si tuto knihu přečíst, že jsem se jí opravdu dost rychle chopila. A kniha pro mě byla jedno veliké překvapení.

Svět, ve kterém náš hlavní hrdina žije, je podstatně odlišný od toho našeho. Lidé žijí po boku čarodějnic, které se rozdělují na Bílé a Černé. Je to jako dokonalá ukázka dobra a zla, kde spolu obě strany donekonečna bojují a navzájem se očerňují. Nathan - hlavní postava celé knihy - ale nepatří ani na jednu z těch stran. Jeho matka byla Bílou čarodějnicí, ale jeho otec byl tím nejhorším a nejsilnějším Černým čarodějem, který kdy existoval. Není divu, že je kvůli svému původu zavrhován okolím a ani v rodině to nemá lehké. Je poloviční, naprosto odlišný od ostatních.
Nathan kvůli svému původu ale nemá trable jen se začleněním - neustálá Uvědomnění, která rada vydává mu jen čím dál více komplikují život. Týají se jen polovičních, jako je on - a jejich účelem opravdu není nic jeného, než komplikace jeho života. Skoro to vypadá, jako by byl Nathan jen nechtěnou přítěží - navíc ještě stále neprošel hodnocením, komise ho nemohla vyhodnutit ani jako Bílého, Nebílého nebo Černého, jako tomu bývá u ostatních. Nathanův osud je krutě nejasný - pokud by ho komise označila za Černého, nečekal by ho v žádném případě dobrý život. V lepším případě by ho čekalo vězení - a v horším případě by byla možná i smrt.
Neustále pronásledován, jako by rada vyčkávala na možnost ho uvěznit, žije Nathan svůj život jako napůl Bílý čaroděj, a napůl Černý čaroděj. Otázkou jen zbývá, která část v něm převládá více - a jak bude žít dál.

Od téhle knihy jsem čekala celkem dost, protože byla anotace opravdu slibná - a nebudu lhát - nechala jsem se okouzlit i tou opravdu nádherně udělanou obálkou, které si nejde nevšimnout. Bohužel mě čekalo veliké, a nutno podotknout, že opravdu nemilé překvapení, které později během čtení chytlo podobu čtenářského zklamání. Na začátku knihy jsem se ztrácela, chvílemi mi autorčin styl psaní naprosto nesedl - a ani jednu z postav, které v celé knize figurovaly, jsem si vůbec neoblíbila. Ani samotného hlavního hrdinu - Nathana.

Děj byl pro celkem nudný, a svět, který autorka vymyslela by se dal mnohem lépe propracovat - tématika, ve které figurují čarodějnice se dá mnohem lépe a více rozvinout, takže i v tomto případě jsem byla zklamaná. Přišlo mi to takové, no... nedopracované, neotesané. Možná jsem jen příšerně náročná, ale opravdu jsem od téhle knihy čekala víc. Mnohem víc, a jsem zklamaná. Zřejmě jde o to, nakolik si člověk už udělá vizi před tím, než se pustí do čtení, protože já jsem si už dopředu říkala, že to musí být skvělá kniha. To pravděpodobně znásobilo moje zklamání, když jsem knihu četla.

Abych ale zase nezmiňovala jen samá negativa, tak musím ale uznat, že je to celkem slušně napsané - i přes to, že jak jsem psala na začátku, chvílemi byl autorčin styl psaní tak trošku nepřijatelný (pro mě) - tak to později nabralo mnohem lepší směr. Autorka v knize totiž nevyužívá jeden způsob vypravování a právě ten druhý mi nesedl, dost možná kvůli své ojedinělosti a protože se do knihy nějak nehodil.

Námět je ale celkem originální, čarodějnice nejsou navíc tak rozšířené jako jiné nadpřirozené bytosti, takže to není vyloženě tuctová kniha, která se snadno ztratí v záplavu knih s velice podobnou tématikou. Ale jak jsem říkala - autorka si mohla mnohem více pohrát s celým tím světem, který vybudovala a zasadila do něj celý děj - protože takhle to na mě dělalo skutečně dojem nedokončené práce.

Knihu bych doporučila komukoliv, kdo má rád tuhle nadpřirozenou tématiku a od knihy neočekává příliš - pro lehce nenáročné čtenáře, kteří hledají něco pěkného na čtení, ale zároveň nehledají žádný knižní trhák, který boří ledy svou úžasnou propracovaností.