Namina Forna svým debutem vytvořila opravdu zajímavý svět

recenze

Pozlacené (2022) 3 z 5 / insta.kniha
Pozlacené

Kromě působivého budování světa a hmatatelných postav se Namina Forna zabývá také četnými společensko-kritickými tématy. Předsudky, šikana, patriarchální a rasistické způsoby myšlení, historické lži a útlak údajně méněcenných lidí, jsou jen malou částí toho, co může čtenář očekávat.
Podvědomý smysl pro spravedlnost je zde chytře probuzen a zpochybněn, aniž by se rozhoupal doslovný mravní klub. Autorka umí i bojové scény podat velmi názorným jazykem. Od doporučených 14 let by tedy cílová skupina měla po této knize sáhnout s rozvahou a především si zajistit, aby si měla s kým popovídat. Protože to, že při čtení a hlavně po něm bude potřeba diskuze, musel být rozhodně autorův záměr.
Při zpracování jednotlivých témat, vývoji různých postav a jejich vzájemných vztazích a prezentaci příslušných scén se zde projevila spousta taktu a citu pro detail. Přesvědčivý je zde i spíše vedlejší, ale pravděpodobně nepostradatelný milostný příběh - je založen především na kamarádství a neubírá prostor hlavnímu vyprávění, ale nenápadně a jemně se integruje.

Úroveň napětí je v této knize velké. I nudné průzkumy a tréninky jsou nabité tolika energií, že je těžké knihu odložit. Ve skutečnosti při čtení téměř upadnete do šílenství a nedokážete otočit stránku dostatečně rychle, protože vaše žízeň po znalostech o dalším vývoji je příliš velká. I po jazykové stránce je Namina Forna na příjemné úrovni, takže se do příběhu rychle zorientují nejen mladí dospělí, ale i starší čtenáři mohou čekat nějaká překvapení a přitom se cítit pohodlně.

Pozlacené, je neuvěřitelně všestranný začátek, který přichází se silnými ženskými postavami, skvělou světovou strukturou, nehoráznou společenskou kritikou, někdy až krvelačným násilím a trochou lásky. Bohyně vám otevřou oči, zpochybňují osvědčené systémy a nejen že vás rozzlobí. Namina Forna svým debutem vytvořila opravdu zajímavý svět, příběh, ale čekala jsem od příběhu více, doufám a věřím, že v pokračování potenciál tohoto příběhu bude více využit.

Komentáře (0)