Nalezená a nezvěstný

recenze

Nezvěstná (2015) / M4RT122
Nezvěstná

Miluji knížky Rachel Abbotové a vůbec se tím netajím. Její Spi sladce byla skvělá a Nezvěstná je snad ještě lepší. Při sledování hrůzostrašných scén ve filmech mám dětinský zvyk zakrývat si jedno oko polštářem, pak se tolik nebojím. Při čtení této knihy jsem měla mnohokrát nutkání udělat to samé. Rachel Abbotová umí skvěle udržet napětí, záhadnost a potřebu čtenáře klást otázky po celý příběh.
Stejně jako ve Spi sladce se zde opakuje motiv unesených dětí a zdánlivý pocit klidného a bezpečného partnerského soužití, který jediným okamžikem končí, a už vůbec nic není jako dřív. Hlavní hrdinkou je opět matka, které je odebráno to nejcennější. Hledá svoje nezvěstné dítě. A viníkem je zase otec. Případ má na starosti detektiv Tom Douglas, kterého známe již z předchozí knihy. Tentokrát však v případu figuruje i jeho údajně mrtvý bratr a hlavní hrdinka je jeho někdejší známá.
Ema žije s vdovcem, jemuž se před šesti lety zabila manželka při autonehodě a dcera z místa nehody záhadně zmizela. Mají spolu malého syna Ollieho a žijí šťastným a harmonickým životem. Náhle se objevuje zmizelá Natasha a spolu s ní i rozporuplné pocity z jejího návratu. Tasha se totiž vůbec neraduje ze shledání se svým otcem a Ema z ní od začátku cítí nebezpečí, které ohrozí její rodinnou idylku. Dívka nekomunikuje, nespolupracuje, nedává najevo žádné emoce a je na ní vidět, že život, který žila v posledních šesti letech, kdy o ní nikdo nevěděl, vůbec nebyl veselý. Intuice matky je neomylná a v nestřežené chvilce je unesen její milovaný Ollie. To, že za vším stojí Tasha, je už jasné. Únos bratra je jedním z úkolů, které musí dívka splnit, než se zase vrátí tam, kam byla byla po osudné nehodě umístěna.
Ema se tajně spojuje se svým dávným kamarádem policistou Tomem, který byl bratrem jejího zesnulého snoubence Jacka. Začíná složitá tajná operace a Ema v sobě objevuje nečekané schopnosti a nevyčerpatelnou sílu, kterou je schopna vynaložit pro záchranu svého syna, a později i pro záchranu zprvu nenáviděné nevlastní dcery.
Jedním dechem budete číst scény z manchesterského podsvětí, ve kterém žijí nezvěstné a nechtěné děti. Kým je vlastně Tashin otec David? Jak to skutečně bylo se záhadnou autonehodou před šesti lety? A spáchal Jack opravdu sebevraždu?
Od čtení napínavého příběhu jsem se nemohla odtrhnout. „Abbotka“ mě prostě baví! Přispívá k tomu i to, že jsem matka. A příběhy, kdy se jedná o bezpečí dětí, mě přirozeně nenechávají klidnou. Propracovanost děje je skvělá, líčení napínavých scén brilantní a gradace záhad a nejasností přímo excelentní !