Na sto kusů

recenze

Na sto kusů (2015) / MartinaF
Na sto kusů
Gina začíná nový život. Po rozvodu se odstěhovala do malého bytu a jejím prvotním úkolem bude roztřídit věci, které si přivezla z velkého domu. Věci vyvolávají vzpomínky na okamžik, kdy si je pořídila a proto je pro Ginu těžké rozhodnout, které věci si ponechá, které daruje, které prodá.

Ale tím, že něco ztrácí, něco i získá. Je to přátelství, radost z přítomného okamžiku a možná také láska.


Na sto kusů je pořádná kniha. Má pět set stran, hustota písmen je docela malá, takže s touto knihou strávíte několik příjemných večerů.

Hlavní hrdinka Gina mi byla sympatická hned od prvních řádků. Bylo to především tím, že byla moje vrstevnice a to se pak čte ještě lépe. Neměla to v životě moc snadné, s matkou si moc nerozuměla, Z Ginina pohledu byla moc tvrdá a nespokojená se vším, co kdy Gina udělala. Neschvalovala jí vztah s Kitem, kterého Georgina opravdu milovala, za to však matka schvalovala vztah a později manželství se Stuartem, který byl Kitův pravý opak. Když došlo k rozvodu, svalovala vinu na Ginu. A pak tu byla rakovina a následná léčba, kterou Gina musela podstoupit. Tenkrát se uzdravila. Velkou oporou jí byl právě Stuart.

Po rozvodu se Gina odstěhovala do malého bytu. Jak vměstnat do mini prostoru maximum věcí z bývalého domu? Těžko. A tak se Gina rozhodla své věci roztřídit. Ponechá si sto věcí. Sto věcí, které mají pro ni velkou hodnotu. Dokážete si představit, že si takto roztřídíte svůj život? To potřebuji, to nepotřebuji, na to mám vzpomínky, na to se jenom lepí prach. Je to těžké nebo lehké? Pro Ginu to těžké je. Kousek po kousku se zbavuje věcí.

Ale není to jen příběh o třídění věci, ale i o tom, jak si dát do pořádku život. Život se skládá nejen ze ztrát, ale i z nálezů. I když něco ztratíte, něco dalšího naleznete. To se stalo i Gině.

Příběh vypráví Gina v er-formě, Kniha je rozdělena do několik časových úseků. První úsek je z let 1991 - 2002, kdy poznává svou nejlepší kamarádku Naomi a svou první velkou lásku Kita. Druhý úsek popisuje roky 2005 až 2008. Tyto roky charakterizuje seznámení se Stuartem a diagnostika rakoviny. Poslední část je současnost. Kromě rozvodu tato část souvisí s novým životem. Co se v něm událo, to už neprozradím.

Co bych knize vytkla, bylo několik klišé, které nebyly moc originální, ale celkově příběh vyznívá velmi dobře. Dílem se jedná o lehce psychologický román, dílem je to společenský román. V každém případě byl příběh opravdu krásný. Sice jsem podle anotace čekala něco jiného, ale líbil se mi.

Rozhodně je to opravdu inspirativní příběh, nutí k zamyšlení, které věci jsou pro nás opravdu důležitých. Určitě by to nebyla lehká volba rozhodovat se, co si ponechat a co půjde pryč. A kdyby jen věci, příběh nabízí spoustu dalších podnětů k tomu, abyste si užívali přítomného okamžiku.

Komentáře (0)

kniha Na sto kusů recenze