Na paloučku tančí opravdová víla!

recenze

Příběhy víly Březinky (2016) / Lea47
Na paloučku tančí opravdová víla!
V letošním roce vydalo Nakladatelství Václav Kazda knihu Lenky Vydrové s romantickým názvem Příběhy víly Březinky. O jejím vydání najdete zmínku na Startovači. Očividně se vše povedlo a kniha si právě hledá cestu ke svým čtenářům.

Lenka Vydrová je učitelkou na základní škole. S manželem žije na farmě a vztah k přírodě se odráží jak v jejím textu, tak dobře koresponduje s filozofií nakladatelství – knihy mají podporovat harmonii mezi člověkem a jeho okolím a zároveň posilovat dobrá předsevzetí a odhodlání.

Lesní víla Březinka se zabydlí u spořádané rodiny Jakoubkových. Následujících dvanáct kapitol odpovídá jednotlivým měsícům v roce. Víla prožívá rok společně s rodinou, která hodně času tráví společnými aktivitami v přírodě, odpovídajícím danému období. Děj je jednoduchý, logický a chytrý. V textu je více či méně skryto mnoho vzdělávacích informací, někdy až velmi předvídatelně zakomponovaných v textu.

„To je výr velký. Naše největší sova. Má nyní období námluv, tak je snadné ho zaslechnout.“ Škoda, že ho nevidíme,“ posteskla si Anička. V téhle tmě nemáme šanci. Ale můžeme si ho prohlédnout alespoň doma v knížce.“ Cestou domů povídali o výrech a dalších zvířatech.“

Text je vytištěn na křídovém papíře poměrně velkým písmem. Stránky jsou plně pokryté textem, přímá řeč není nikdy na samostaných řádcích. Čtenář může mít pocit lehké zahlcenosti, ale všichni, co trochu znají problematiku vydávání knih, chápou důvod výše uvedeného rozvržení.

Ilustrace, kterých je na 166 stranách opravdu jen devět, pocházejí z dílny Jany Matouškové. Jak už to u dětských knih bývá, obrázky zásadně dotváří charakter knihy. Z mého pohledu jsou poměrně neatraktivní. Ale naopak pro rodiče a děti, kteří neholdují pestrobarevným stránkám, jež mají text pouze jako doplněk, bude jistě kniha vyhovovat, ba její výtvarné pojetí bude její přednostní. Otázkou je, kolik takových čtenářů bude. Trošku se obávám, že v dnešní době, kdy se dětské knihy často staví na ilustracích, a jejich autoři se předhání v originalitě, pojetí moderna a netradičnosti, Příběhy víly Březinky nebudou působit dostatečně zajímavě. O to je důležitější obsah knihy, který ale nedokáže zaujmout na první pohled natolik jako obraz.

Knihu jistě kladně přijmou slečny přibližně z prvního stupně základní školy, které mají v oblibě vše "vílí". Přidanou hodnotou jsou již výše zmíněné informace o krásách, nástrahách a problematice života v přírodě.
Kniha Lenky Vydrové je netradiční, příjemné, svěží, místy až lehce naivní čtení. Bude zajímavé sledovat, zda si dokáže kniha tohoto typu vybojovat svoje místo na výsluní.

Komentáře (0)

kniha Příběhy víly Březinky recenze