Na co Alice zapomněla?

recenze

Na co Alice zapomněla (2015) 5 z 5 / Babouš
Na co Alice zapomněla

Představte si sami sebe před 10 lety. Co by vaše tehdejší já řeklo na to, jak teď žijete? Pochválilo by vás? Nebo by vám bez zaváhání vlepilo pořádný pohlavek a řeklo, že takhle by to tedy rozhodně nešlo?

Alice Loveová upadne v posilovně na hlavu a když se vzpamatuje, zjistí, že zapomněla posledních 10 let svého života. Myslí si, že je těhotná s prvním dítětem a těší se na oslavy příchodu nového tisíciletí. Jenže už není rok 1998. Píše se rok 2008 a vše je jinak.

Na co Alice zapomněla? Je toho víc, jmenujme ale to nejdůležitější:

1. Alice už není těhotná – místo toho už je matkou tří dětí, které chodí do školy a jsou to samostatné osobnosti. Nejstarší Madison, které je devět let, je věčně naštvaná a zřejmě se na Alici zlobí. O něco mladší Tom je zvídavý kluk, který je každou chvíli fascinován něčím jiným: dinosaury, zbraněmi, špiony… a neváhá na to otočit řeč, kdykoliv se naskytne příležitost. A nejmladší Olivia je zlatíčko. Ráda se předvádí a její dětská upřímnost je odzbrojující. Jenže co si s trojicí dětí Alice může počít, když zapomněla, že nějaké děti vůbec má?

2. Alice už nemá manžela. Alice si pamatuje, jak minulý týden s Nickem malovali ložnici. Jenže to je minulý týden před deseti lety. Teď se s Nickem rozvádí a ona absolutně netuší proč.

3. Alice už není ta trhlá a líná mladá žena. Okolí ji považuje za vážnou a spolehlivou matku, která se angažuje v dobročinných spolcích. Alice navíc s překvapení zjišťuje, že má o dvě čísla menší velikost než před 10 lety. Zřejmě cvičí a žije zdravě!

To je na jednu ženu trochu moc změn! (Navíc už jí je skoro 40! Jak mohla Alice zapomenout všechny ty hezké věci, na které se těšila?) Alice se diví, jak se změnili i její nejbližší. Jako by rok 2008 nepřál osobním vztahům. Pak si ale začne uvědomovat, že to je ona, kdo se změnil. A zřejmě ne k lepšímu…

Jo, tahle kniha se hodně povedla. Přečetl jsem ji překvapivě rychle na to, že jsem si původně myslel, že půjde jen o knihu pro ženy. Vězte, že to je kniha pro všechny bez ohledu na pohlaví. Pro všechny, kdo se občas zamýšlejí nad svým životem a nad směrem, jakým se ubírá.

Příběh vypráví kromě Alice také její sestra Elizabeth a několikrát příběh protkají i blogové příspěvky jejich „babičky“ Frannie, které jsou suverénně nejvtipnější a ukážou, že na lásku není nikdy pozdě.

Liane Moriarty podle mě musí život moderní matky znát z vlastní zkušenosti, protože například dialogy třech dětí, které se překřikují, hádají, perou a neustále se matky na něco ptají, působily velice realisticky.

Když knihu Na co Alice zapomněla porovnám s autorčiným předchozím románem Manželovo tajemství, první zmiňovaná z tohoto souboje vychází lépe. Na co Alice zapomněla je dílo, které sice popisuje nepříliš šťastné chvíle jednoho manželství, ale popisuje je lehce a místy i s humorem.

Některé okamžiky jsou sice hodně smutné (nechci moc prozrazovat), ale vše je to prodchnuté jakousi vírou v lepší zítřky a nadějí. A finále, které vrcholí pečením největšího citronového koláče na světě, nejspíš nikdy nezapomenu. Když ti totiž život dá kyselé citróny, udělej z nich sladký koláč!

Kočičáci
24.05.2015

recenze super, jen příště opatrně s podobnými větami, hlavně u knih pro ŽENY :-D
Přečetl jsem ji překvapivě rychle na to, že jsem si původně myslel, že půjde JEN O KNIHU PRO ŽENY.