"Na ceste do zajačej nory"

recenze

Jen Nekonečná Láska je skutečná ... a vše ostatní je iluze! (2010) odpad! / Ľudevit
Jen Nekonečná Láska je skutečná ... a vše ostatní je iluze!

Podobne keď Alenka padala do zajačej nory, nás David Icke vedie svojimi kniha za "oponou" a "odhaľuje" veci z "inej" perspektívy. Inak povedané - písať o Illuminatoch a podobných konšpiračných nezmysloch je veľmi pohodlný biznis, pretože pokiaľ by ste naozaj chceli písať o niečo nepohodlnom, tak vtedy by vám išlo o krk. Pokojne to vyskúšajte - napíšte článok o miestnom podnikateľovi, ktorý nadobudol svoj majetok privatizáciou alebo nejakými inými ilegálnymi praktikami a súčasne napíšte článok o Illuminatoch. Hneď uvidíte, za ktorý článok vám príde trestné oznámenie.

Prvé dve kapitoly sa autor venuje veciam z minulých kníh, ponúka nám zhrnutie. Nečakajte tu zásadné dôkazy, tie už "predviedol" v iných knihách, ako sám Icke tvrdí, a na knihy, zaoberajúce sa konkrétnou problematikou, odkazuje a vám ostáva sa len poriadne smiať týmto šialeným, nezmyselným konšpiračným teóriám, ktoré, samozrejme, dokázal a vôbec o nich nie je pochýb. Absolútne žiaden!

Ďalšie tri kapitoly sú hlavnou časťou knihy, dôvod prečo bola napísaná. Pojednáva o virtuálnej realite, DNA a o teórií o holografickom vesmíre, ktorá sa vedcom stále viac pozdáva a neustále ju skúmajú. Toto bol moment, kedy sa kniha vyšplhala trocha vyššie, pretože o tomto začínajú diskutovať aj vedci, ale tí dokážu aspoň udať argumenty prečo to môže fungovať a prečo nie. Priznávam, Icke vie použiť internet a nájsť si potrebnú literatúru, aby nás oboznámil s "jeho" prielomovou teóriou, ale to nestačí.

Šiesta a siedma kapitola sú najviac okorenené britským humorom a autorovým sarkazmom. Venujú sa náboženstvám a hnutiu zvaného New Age a nie je žiadnych pochýb, že práve tieto dve kapitoly sú najlepšou časťou knihy(čo ale nie je teda bohviečo vzhľadom na zvyšný obsah) a obrovská škoda, že ich musí kaziť svojim bludmi, následujúcimi po týchto kapitolách(a bludmi predtým). Autor tu taktiež pôsobí dosť povrchne a tvári sa, že iba on pozná "pravdu" a nadáva ezoterikom a iným veriacim, pričom si neuvedomuje, o čom píše on.

O ďalšie kapitoly snáď dostatočne prehovorí názov - "Ďalší pohľad na 'spoločnosť' " a "Všetko je to hlúposť".
Dostane sa tam k tématike školstva, ale aj otázkam,čo je skutočným úspechom. Inak povedané - autor vám núti alibisticky sa prizerať na svet bez žiadnej občianskej aktivity a snahy niečo zmeniť, pretože tento svet je riadený mocnosťami a všetko, čo spravíte, tak to nikam nevedie. BUBUBU! Si bezmocný kus hovna! BUBUBU! Za tvoj posraný život môžu Illuminati! BUBUBU!

Posledná, desiata kapitola je "Odhlasovanie". Ako sa vymaniť z tohto Matrixu? Ako sa možno odhlásiť z virtuálnej reality? Kedy konečne prestane autor blúzniť a "kaziť" knihu "svojimi" konšpiračnými bludmi? Toto je pravá otázka, na ktorú asi nikdy nenájdeme odpoveď.

Kniha je doplnená dvomi dodatkami - vedecká prácá od ruských vedcov, prvý dodatok je pomenovaný "Ľudská DNA je biologický internet, tvrdia ruskí vedci" a je ľahko spochybniteľná. V momente, keď zadáte niečo podobné do Google v angličtine, vyhodí vám samé konšpiračné stránky a ani jedna overená, vedecká stránka, či dokonca ani ona spomínaná vedecká práca.

Ďalším dodatkom je "dôkaz" o prítomnosti Reptiliánov pri rôznych satanistických rituáloch, zahrňujúcich neplnoletých. Dodatok nesie meno "Takže spojitosť s Reptiliány je bláznivá, že?".
Áno, je.
Jedná sa o osobný e-mail Ickeho, ktorý mu napísal Barry Newton, klinický hypnoterapeut z Austrálie, konkrétne z Health Healing & Harmony a je úplne geniálne, že je to osobný e-mail adresovaný jemu, lebo nastáva otázka: Ako to chcete overiť? Google mi pekne vypísal, že Health Healing & Harmony je v Austrálií obchod so zdravou výživou a žiadneho Barryho Newtona mi nenašlo. Asi si Icke myslel, že keď použije priezvisko Newton, tak to je automaticky overené a spoľahlivé.

Asi ste si všimli, že v autorovej knihe chýba polemika. Toto musí zvládať každý žurnalista a u spisovateľa by to mala byť samozrejmosť. Vedci pokiaľ skúmajú nejakú teóriu, tak sa ju najprv snažia vyvrátiť, ale konšpirační teoretici prídu s hypotézou a hneď si myslia, že je to teória, ktorá je zároveň faktom. Hádam už vidíte, kde je najväčší problém.

Napriek všetkým bludom sa kniha celkom príjemne číta a je doplnená o nádherné ilustrácie(ktoré sú síce politicky nepravdivé, ale aspoň je tam vidieť tvrdá práca). No aj napriek tomu si nezaslúži ani jednú hviezdičku, pretože dávať bod za príjemne čítanie, čo v dnešnej dobe zvládne aj študent na dvojročnom učilišti pokiaľ bude mať synonymický slovník a slovník pravopisu, nie je bohviečo. A ilustrácie sú síce pekne spravené, no sú plné konšpiračných kravín a preto si zaslúži hodnotenie odpad, čo mi ale neumožňuje hodnotenie v recenzii, tak dám jednu hviezdičku z donútenia.